فلسطینی ها به آمریکا می گویند: زحمت نکشید، طرح صلح شما را رد میکنیم

فرستادگان صلح ایالات متحده (دو نفر چپ) در دیدار با سفیران اسرائیل و ایالات متحده در سازمان ملل

رئیس حکومت خودگردان فلسطینی، محمود عباس طرح صلح پیشنهادی از جانب ایالات متحده را یک زحمت بیهوده نامید و اعلام داشت که فلسطینی ها اهمیتی برای آن قائل نیستند و بهتر است که مقامات آمریکایی وقت خود را بیهوده تلف نکنند.

در گزارش های روز گذشته (شنبه) آمده بود که دو فرستاده بلند پایه آمریکایی که مامور پیشبرد صلح بین اسرائیل و فلسطینی ها شده اند، همراه با خانم نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل، دیداری با دبیرکل سازمان داشته و طرح صلح آمریکایی را به او ارائه داده و نظرخواهی کرده اند.

ولی نبیل ابوروینه مشاور ارشد محمود عباس به خبرنگاران گفت که رئیس حکومت خودگردان حتی حاضر نیست به این طرح آمریکایی نگاهی بیاندازند و آمریکائیان وقت خود را تلف کرده اند.

قرار است جارد کوشنر داماد پرزیدنت ترامپ و حقوقدان جیسون گرین بلات که از جانب ریس جمهوری مامور پیشبرد صلح بین اسرائیل و فلسطینی ها شده اند، هفته آینده به منطقه بیایند و طرح صلح خود را به مقامات اسرائیلی و فلسطینی ارائه کنند.

در اورشلیم کنجکاوی زیادی نسبت به محتوای طرح آمریکایی نشان داده می شود. ولی هنوز کسی نسبت به جزئیات آن اظهار نظری نکرده است.

رهبران ایالات متحده در گذشته چندین بار طرح هایی برای پیشبرد صلح اسرائیلی فلسطینی انتشار داده اند که هیچ یک از آن ها عملی نشده است.

آگاهان می گویند یکی از موضوع هایی که فرستادگان صلح آمریکایی، هنگام دیدار از منطقه به آن رسیدگی خواهند کرد، وضع ناگوار زندگی و معیشت در غزه است. حماس که همه تلاش خود را متوجه نزاع مسلحانه علیه اسرائیل ساخته، عدم شایستگی خود را در اداره امور مردم غزه کاملا نشان داده، ولی حاضر به ترک رفتارهای خود نیست.

در گزارش ها آمده است که فقر و گرسنگی و بیماری در غزه به نقطه خطرناک رسیده است. فلسطینی ها ادعا می کنند که ادامه محاصره زمینی و دریایی غزه توسط اسرائیل، موجب به وجود آمدن این وضع شده است. ولی واقعیت آن است که همین رفتار تروریستی حماس موجب برقراری محاصره شده، که دولت مصر نیز به طور کامل در آن سهیم است.

طبیعی است که اگر گروه حاکم بر غزه ترور را ترک می گفت، لزومی به برقراری محاصره نظامی نیز پیش نمی آمد.

اسرائیل در داخل نوار غزه حضور نظامی ندارد. ولی سران ترور در آن جا می کوشند از طریق حفر تونل های زیرزمینی و شیوه های تروریستی دیگر موجب خونریزی و کشتار شهروندان اسرائیلی شوند.