فن‌آوری اسرائیلی، جنگنده فوق پیشرفته اف-۳۵ را نامرئی خواهد کرد

صنایع هوا فضای اسرائیل (IAI) اعلام کرد که خط تولیدی برای مجموعه بالهای بیرونی جنگنده‌ های اف-۳۵ راه اندازی کرده است که جنگنده فوق پیشرفته اف-۳۵ آمریکایی را قادر خواهد ساخت که خود را از شناسایی رادارها پنهان سازد.

ساختار خط تولید جدید، به طرز چشمگیری، توانایی های فن آوری، اتوماسیون و روباتیک صنایع هوا-فضای اسرائیل را ارتقاء می‌بخشد و این شرکت را قادر می سازد که  جایگاه خویش را به عنوان یک بازیگر مهم در زمینه سازه‌های هواپیماهای نظامی و غیر نظامی مستحکم سازد.

انتظار می‌رود خط تولید این محصول که برای حدود ۲۰ سال کار خواهد کرد، طی ۱۰ تا ۱۵ سال آینده بیش از دو و نیم میلیارد دلار برای اسرائیل درآمدسازی کند.

انتظار میرود که تحویل مجموعه بالهای بیرونی، در ابتدای سال ۲۰۱۹ آغاز شود و در مرحله اول شامل حدود ۷۰۰ کیت، با قابلیت پذیرش برای سفارشات بیشتر باشد. براساس اعلان شرکت هوا فضای اسرائیل در سال ۲۰۱۶، این خط تولید به منظور ساخت ۸۱۱ جفت بال F-35A تا سال ۲۰۳۴ برنامه ریزی کرده است.

این مجموعه ها با استفاده از تکنولوژی پیشرفته‌ای تولید می شوند که شامل یک لایه کامپوزیت منحصر به فرد از مواد فایبری می باشد که به اختصار، «اِی‌اف ‌پی»  نامیده می شود. رشته‌های ۳ میلیمتری که در نهایت تبدیل به یک واحد می‌شوند، توانایی بالقوه برای جلوگیری از تشخیص رادار را به بالهای هواپیما می بخشند.

هیات مدیره صنایع هوا-فضای اسرائیل در سال ۲۰۱۵، راه اندازی خط تولید این محصول را، پس از تصمیم شرکت لاکهید مارتین سازنده اف-۳۵، برای گسترش تولید این هواپیما و انتخاب شرکت اسرائیلی به عنوان پیمانکار جانبی، تایید کرد.

قائم مقام مدیر شرکت هوا-فضای اسرائیل، در این زمینه گفت: «افتتاح این خط تولید، نقطه عطف مهمی در تحقق استراتژی شرکت، برای ایجاد توانایی‌های پیشرفته در زمینه تکنولوژی تولید مواد کامپوزیت می باشد». آقای «شلومی کاراکو» با قدردانی از این حرکت، اعلام کرد که اسرائیل به باشگاه کشورهای محدودی که  چنین توانایی فنی‌ای را دارند، خواهد پیوست.

رئیس دفتر شرکت لاکهید مارتین در اسرائیل نیز گفت که گسترش همکاری صنایع هوا-فضای اسرائیل با شرکت آمریکایی لاکهید مارتین، اثباتی دیگر بر عمق همکاری و اعتماد میان تولید کننده آمریکایی و صنایع دفاعی اسرائیل است.

جنگنده های مدرن اف-۳۵ ها دارای قطعات ساخته شده توسط چندین شرکت دفاعی اسرائیلی، مانند Elbit System-Cyclone می‌باشند که اجزای کامپوزیت بدنه مرکزی را ساخته است و شرکت Elbit Systems که کلاه خلبانان را تولید می‌کند.

در ماه مه سال جاری، ژنرال آمیکام نورکین فرمانده نیروی هوایی اسرائیل  اعلام کرد که اسرائیل، اولین کشوری در خاورمیانه بوده است که ازهواپیمای اف-۳۵ برای امور دفاعی در دو عملیات مختلف استفاده کرده است.

اف -۳۵ پیشرفته ترین نوع هواپیماهای جنگی ایالات متحده است و اسرائیلی یکی از نخستین کشورهایی می باشد که آمریکا حاضر به فروش آن شد و قرار است نیروی هوایی اسرائیل جمعا به پنجاه فروند از این جنگنده ها مجهز گردد.

صنایع هواپیما سازی اسرائیل، معمولا در هر هواپیمای نظامی که از خارج خریداری می شود، تغییراتی می دهد که بر أساس تکنولوژی مدرن نظامی این کشور استوار است و در اختیار کشورهای دیگر، و حتی ایالات متحده قرار ندارد.