فهرست قدرتمندترین گذرنامه های جهان: اسرائیل بهترین در خاورمیانه، ایران نود و دوم

شرکت «هِنلی پاسپورت ایندکس» که گذرنامه کشورهای مختلف جهان را اعتبارسنجی میکند، در تازه‌ترین گزارش خود، گذرنامه ژاپنی را با امکان سفر بدون ویزا به ۱۸۹ کشور، به عنوان قویترین گذرنامه جهان اعلام کرد.

پس از ژاپن، آلمان و سنگاپور با امکان سفر بدون نیاز به روادید به ۱۸۸ کشور جهان، به طور مشترک در رده دوم قرار گرفته اند. سنگاپور در فهرست پیشین، در جایگاه نخست قرار داشت.

گذرنامه آمریکایی با امکان سفر به ۱۸۶ کشور جهان در رتبه چهارم قرار دارد.

گذرنامه اسرائیلی با امکان سفر بدون ویزا به ۱۶۱ کشور جهان، به عنوان بهترین پاسپورت خاورمیانه، در رتبه نوزدهم قرار گرفته است.

اما گذرنامه ایرانی وضعیت چندان خوبی ندارد. در ایران تحت سلطه رژیم اسلامی، گذرنامه ایرانی با امکان سفر به تنها ۴۳ کشور جهان، در رتبه نود و دوم جدول و بالاتر از سریلانکا و اتیوپی قرار گرفته و تا انتهای جدول فقط ۸ پله فاصله دارد.

پیش از انقلاب اسلامی سال ۵۷، ایرانیان می توانستند با گذرنامه دولت شاهنشاهی، به بسیاری از کشورهای جهان از جمله کشورهای مهم اروپایی نظیر آلمان، فرانسه، ایتالیا و انگلستان، به مدت سه ماه بودن ویزا سفر کنند و در فرودگاه‌های سراسر دنیا، با احترام بسیار با آنان برخورد می‌شد.

اکبر هاشمی رفسنجانی، از مهره های مهم جمهوری اسلامی، در خرداد ۹۲ به اعتبار پاسپورت ایرانی در پیش از انقلاب، به عنوان یک افتخار ِ کتمان ناشدنی اعتراف کرد و گفت: «من خودم با ماشین همه کشورهای اروپایی را گشته و رانندگی کرده ام. از این کشور به آن کشور که می‌خواستم بروم، فقط پاسپورتم را نشان می‌دادم. اما حالا ایران به جایی رسیده که مردم می‌ترسند همسر خودشان را با خود به سفر خارجی ببرند چون به آنها بی‌احترامی می‌شود.»

بسیاری از ایرانیان، روایت‌های تلخی از برخورد نامحترمانه و بد در سفارتخانه‌ها به هنگام درخواست ویزا و همچنین در فرودگاه‌های کشورهای خارجی می‌کنند.

شمار زیادی از ایرانیان نیز که با در دست داشتن پاسپورت ایرانی، برای بازکردن حساب بانکی در کشورهای خارجی به بانکها مراجعه میکنند، کارمندان بانک با دیدن گذرنامه و تابعیت ایرانی آنها، از بازکردن حساب خودداری می‌ورزند.

 

یک دیدگاه

  1. به خاطر سیاست مریض گونه و به اصطلاح خودشون، سیاست امنیتی سپاه و آخوندها در گرسنه نگه داشتن مردم، باید گفت مردم عادی که پول مسافرت بین شهری واسشون گرونه، اصلا” معنی سفر به اروپا رو نمی دونند، اون ایرانی هایی هم که پاشون به اروپا و کشور های دیگه میرسه یا آنتن(نکته: در ایران به خبرچین کاربلد میگن آنتن) سپاه و وزارت اطلاعات تشریف دارن یا رفتن اونجا که در پوشش مسافر یا شهروند، رابط انتقال ارز به ایران بشن، که همون بهتر که کسی تحویلشون نمی گیره،
    (البته ناگفته نماند که اون کشور ها هم همچین خواب نموندن و فهمیدن قضیه چیه، و حساب چنین افرادی که در واقع کارگزار مالی سپاه و وزارت اطلاعات هستن رو میبندن)

Comments are closed.