فیسبوک حساب‌های کاربری “دروغین” شامل حساب اخوان‌المسلمین در ۸ کشور را حذف کرد

فیسبوک روز گذشته (شنبه) در گزارشی اعلام کرد که ۷ شبکه جدا از یکدیگر که حساب‌های کاربری و پیج‌های فیک موجود در این پلتفرم را که در ایران، افغانستان، مصر، ترکیه، میانمار، مراکش، گرجستان و اوکراین فعال بودند، به علت  رفتار دروغین هماهنگ میان آنها، بکلی مسدود کرد.

در این گزارش آمده است  که این اقدام در چارچوب گزارش ماهانه در مورد «رفتار دروغین هماهنگ‌شده» قرار دارد که در آن از بسته‌شدن نزدیک به ۸ هزار پیج دست اندرکار کمپین‌های گمراه‌کننده در ماه اکتبر در جهان خبر داده شده است.

بسیاری از شبکه‌های بسته شده از سوی فیسبوک در کار کمپین‌های سیاسی گمراه‌کننده با استفاده از حساب‌های فیک کاربری علیه توده‌ها در داخل و خارج بودند.

فیسبوک، نوشته است که افرادی در ارتباط با گروه اخوان‌المسلمین مصر که گردانندگی گروه‌هایی در خاورمیانه را بر عهده دارند، راه اندازی یکی از شبکه حساب‌های کاربری و پیج‌های فیسبوک در مصر، ترکیه و مراکش را مدیریت می‌کنند که پیج‌های کشورهای منطقه را با محتوای مرتبط با تروریسم هدف قرار داده اند.

فیسبوک دو شبکه «دروغین» را در گرجستان شناسایی کرد که محتوایی سیاسی را نشر می‌دهند که به گفته این شرکت، یکی آز آنها از سوی افرادی مرتبط با دو حزب سیاسی، گردانندگی می‌شود.

این غول شبکه‌های اجتماعی فاش ساخت که شرکت‌های روابط عمومی در اوکراین و میانمار در کار کمپین‌های گمراه‌ کننده مشابهی به نیابت از سوی احزاب سیاسی بودند.

فیسبوک این نوع از حساب‌های کاربری را مورد پیگرد قرار داده که این اقدام بعد از انتقادات شدید از این شرکت در خصوص عدم ایجاد ابزارهای کارآمد برای مبارزه با محتوای افراطی و فعالیت‌های تبلیغاتی گمراه کننده است.