فیسبوک: هکرهای رژیم ایران  که در انتخابات آمریکا دخالت کردند سال گذشته  نیز کشورهای خاورمیانه را هدف قرار دادند

فیسبوک با انتشار گزارشی در باره هکرهای تحت نفوذ حکومت ایران اعلام کرد:  هکرهای رژیم ایران هفته گذشته با هدف دخالت در انتخابات آمریکا به انتشار اطلاعات کذب اقدام کرده بودند، در سال ۲۰۱۹ نیز در عملیاتی دیگر تعدادی از کشورهای خاورمیانه از جمله اسرائیل و عربستان سعودی را هدف قرار داده‌ بودند.

در همین رابطه  مقامات آمریکایی حکومت  ایران را به ارسال هزاران ایمیل‌ تهدیدآمیز برای رای‌دهندگان آمریکایی و انتشار ویدیویی متهم کردند که نشان می‌دهد این هکرها وارد سیستم ثبت آرای آمریکا شده‌اند.

فیسبوک اعلام کرد کارشناسان این شرکت پس از این‌که یک حساب کاذب که ویدیوی مذکور را منتشر کرده بود بستند، از طریق این حساب به بیش از ۲۰ حساب دیگر در فیسبوک و اینستاگرام رسیدند و متوجه شدند این حساب‌ها به یک عملیات نشر اطلاعات کاذب مربوط بوده‌اند.

در ادامه گزارش فیسبوک آمده است:  این عملیات تبلیغاتی که در حال حاضر غیر فعال شده، در سال ۲۰۱۹ برخی کشورها از جمله عربستان سعودی و اسرائیل را هدف قرار داده بود.

ناتانیل گلیچر، رییس بخش امنیت سایبری فیسبوک، نیز در ادامه گفت:  این حساب‌ها در مقطعی تلاش کرده بودند شایعه‌ای را مبنی بر وقوع «کشتار» در رقابت‌های یوروویژن ۲۰۱۹ در اسرائیل پخش کنند.

گلیچر افزود:  تیم او به تعدادی لینک مربوط به یک شبکه نشر اطلاعات کاذب برخورده‌اند که در ماه آوریل به حالت تعلیق درآمده بودند و به نظر می‌رسد به صدا و سیمای حکومت  اسلامی و چهره‌های مرتبط با دولت ایران مرتبط هستند.

رویترز نیز با تایید این گزارش به نقل از سه منبع آگاه گزارش داد که دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا هنوز در حال بررسی این هستند که این عملیات دقیقا از سوی چه کسی در ایران هدایت می‌شده و هدف از آن چه بوده است.