فیفا به رژیم ایران هشدار داد که  ممنوعیت ورود زنان به ورزشگاه‌ها باید کاملا لغو شود .

در پی اعتراض های فعالان سیاسی و اجتماعی در داخل و خارج از کشور بعد از خودسوزی سحر خدایاری دختر هوادار فوتبال استقلال تهران  که خواهان واکنش سریعتر فیفا در ورود زنان به ورزشگاه ها در ایران شده بودند با انتشار بیانیه ای اعلام کرد ه است اکنون زمان آن فرا رسیده که این کشور به زنان اجازه ورود به وزرشگاه‌ها را بدهد.

سحر خدایاری، معروف به “دختر آبی”  که از هواداران تیم فوتبال استقلال تهران بود به علت حضورش در باشگاه بازداشت و در اعتراض به حکم اش خودسوزی کرد  و سپس مرد بار دیگر  توجه‌های جهانی را به ممنوعیت ورود زنان به ورزشگاه‌ها در ایران جلب کرد.

فیفا در واکنش به درگذشت خدایاری، از مقام‌های ایران خواسته است:” آزادی و امنیت زنانی که در مبارزه مشروع برای پایان دادن به ممنوعیت حضور زنان در استودیو‌م‌های ایران فعالیت می‌کنند را تضمین کند”.

رییس فیفا گفت: «موضع ما روشن و محکم است. زنان باید اجازه یابند که به ورزشگاه‌های فوتبال در ایران بروند. زمان برای تغییر وضعیت فرا رسیده است .و اگر حکومت ایران اجازه ورود زنان را به ورزشگاه ندهد تیم فوتبال ملی ایران معلق خواهد بود .

بازی دو تیم ملی فوتبال ایران و کامبوج در ورزشگاه آزادی تهران قرار است سه هفته دیگر، در روز پنج شنبه ۱۸ مهر، برگزار شود.

علی ربیعی، سخنگوی دولت جمهوری اسلامی ایران،وعده داده‌ است که زنان بتوانند در این دیدار در ورزشگاه حاضر شوند و این حضور “گزینشی” نباشد.

مهدی تاج، رییس فدراسیون فوتبال ایران، به نامه رییس فیفا درباره حصول اطمینان از ورود زنان به ورزشگاه‌های ایران در مرحله مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر پاسخ مثبت داده است.

غلامحسین زمان‌آبادی، مشاور فرهنگی فدراسیون فوتبال ایران، در این زمینه گفت: «حضور زنان در ورزشگاه‌ها در مقطع فعلی برای دیدارهای لیگ برتر با محدودیت‌ها و شرایط خاص روبه‌روست و هنوز به صورت جدی مورد بحث نیست».

به گزارش سازمان حقوق بشر شش زن که به “دختران آزادی” معروف شده‌اند، به اتهام تلاش برای ورود به ورزشگاه بازداشت شدند. ودر زندان قرچک ورامین بسر می برند .