فیلمی که نتانیاهو درباره ابعاد تلفات کرونا در ایران به وزیران نشان داد، اشتباه و متعلق به فیلم هالیوودی بود

رسانه های اسرائیلی فاش ساختند فیلمی که بنیامین نتانیاهو به وزیران کابینه خود در مورد تعداد قربانیان کورونا در ایران نشان داد، در واقع یک فیلم قدیمی است که با ایران ارتباطی نداشته و به طور اشتباهی در اختیار نخست وزیر قرار گرفته بود.

در اسرائیل نیز ارزیابی بر این است که شمار قربانیان کورونا در ایران و تعداد مبتلایان به آن بسیار بیشتر از آماری است که به طور رسمی اعلام می شود.

در جلسه هیات دولت، که از طریق کنفرانس ویدیویی برگزار شد، نتانیاهو ضمن تاکید بر این که رژیم ایران به پنهان کاری در مورد ابعاد کورونا ادامه می دهد، فیلم کوتاهی به وزیران نشان داد که معلوم شد بخشی از یک فیلم سینمایی ساخته شده در هالیوود است که دفن شمار زیادی اجساد افراد درگذشته را نشان می دهد. مشاوران نتانیاهو اشتباها به او گفته بودند که این فیلم کوتاه در حساب های کاربری ایرانی انتشار یافته که ظاهرا دفن شمار زیادی از قربانیان کورونا را نشان می دهد.

دفتر نخست وزیری در واکنش به این خبر اعلام داشت که نتانیاهو به صراحت به وزیران گوشزد کرده که معلوم نیست این فیلم تا چه حد واقعی و قابل اطمینان باشد.

این فیلم کوتاه را رئیس شورای عالی امنیت ملی در اختیار نخست وزیر قرار داده بود. این اشتباه یک مقام ارشد اسرائیلی، در شبکه های اجتماعی در اسرائیل مورد انتقاد و تذکر گسترده قرار گرفت.

کارشناسان اسرائیلی در رد آمار رسمی وزارت بهداشت ایران، می گویند که تجربه نشان می دهد که در هر کشوری که مقررات قرنطینه و فاصله گیری افراد از یکدیگر به طور دقیق و کامل رعایت نمی شود، هر چند روز یکبار شمار مبتلایان و تعداد قربانیان دو برابر می شود. این ارزیابی، در مورد اسرائیل کاملا صادق است که در سه هفته اخیر، شمار مبتلایان و درگذشتگان دو تا سه برابر شده است. همین پدیده در اسپانیا و ایتالیا و ایالات متحده نیز دیده شده و می شود.

ولی در ایران اکنون بیش از یک هفته است که هر روز افزایش شمار مبتلایان را رقمی در حدود سه هزار نفر اعلام می کنند و شمار جانباختگان نیز حول و حوش صد و بیست نفر گزارش می شود که بکلی نمی تواند آمار قابل اعتمادی باشد.

در حالی که در اسرائیل هر روز مقررات شدیدتری به اجرا گذاشته می شود و رعایت آن بر همه شهروندان تحمیل می گردد، در ایران از این نظر هرج و مرج کامل حکمفرماست و کسی خود را مقید به اجرای مقررات نمی داند

در همان حال که فاصله گیری فیزیکی توصیه شده، مقامات حکومت ادعا می کنند که همه ادارات دولتی، حتی در تعطیلات نوروزی به طور کامل برقرار بوده اند که همین امر می تواند یک منشاء گسترش کورونا باشد.

کارشناسان اسرائیلی که اوضاع در ایران را به دقت رصد می کنند، از جمله می گویند که معلوم نیست معاینات برای تشخیص کورونا در ایران تا چه حد قابل اعتماد است.

فرماندهان سپاه پاسداران ادعا می کنند که تا کنون هفتاد میلیون نفر در ایران، مورد آزمایش قرار گرفته اند. با توجه به این که جمعیت ایران رقمی حدود هشتاد و پنج میلیون نفر است که دست کم نیمی از آنان افراد خردسال و یا زیر سن کار قرار دارند، بعید می نماید که سپاه توانسته باشد تقریبا ۸۵ درصد از کل مردم ایران را مورد معاینه قرار داده و مطمئن شده باشد که شمار مبتلایان به کورونا هنوز از پنجاه هزار نفر فراتر نرفته است.

یک دیدگاه

  1. والاه من نمی دونم کی راست میگه… نتانیاهو که فیلمش دروغ بود…. ولی همسایه های ما هنوز نمردند اگر مرده بودند من خبردار میشدم… ولی خیلی کم بیرون می روند… یکبار که مغازه می روند برای یکهفته خرید می کنند…

Comments are closed.