فیلم کوتاه در شبکه های اجتماعی: خمینی شنونده وفادار رادیو صدای اسرائیل بود

امروز (شنبه) فیلم کوتاهی از روح الله خمینی در شبکه های اجتماعی قرار گرفت که در آن، پایه گذار رژیم اسلامی ایران از این که برنامه خبری رادیو اسرائیل در آن روز تنها هشت دقیقه بوده، سخت گله می کند. در آن روز علت کوتاه بودن اخبار رادیو اسرائیل آن بود که همه دست اندکاران برنامه های رادیویی در اسرائیل در اعتراض به دستمزد خود، به کم کاری روی آورده بودند و رادیو اسرائیل نیز به پیروی از همکاران خود، تنها هشت دقیقه خبر پخش کرد.

در فیلمی که در شبکه های اجتماعی قرار گرفته، خمینی در حالی دیده می شود که خطاب به دختر و یا شاید پرستار خود گله می کند که چرا رادیو اسرائیل امروز فقط هشت دقیقه خبر پخش می کند و می افزاید که کم کاری نوعی اعتصاب کاری است که اگر در حکومت اسلامی ایران رخ می داد، رژیم آن را به شدت سرکوب می کرد.

هنوز معلوم نیست که فیلم امروز تا چه حد واقعیت دارد و یا مونتاژ شده است. ولی صدای خمینی، و همچنین صدای منشه امیر هنگام پخش خبر اعتصاب و کم کاری در رادیو و تلویزیون اسرائیل واقعی است.

این واقعیت که روح الله خمینی یکی از شنوندگان پروپاقرص رادیو اسرائیل و اخبار آن به زبان فارسی بود، در همان سال های اول به قدرت رسیدن او، مورد تایید قرار گرفت. در سال دوم انقلاب، هنگامی که یک کنفرانس زنان در تهران برگزار می شد، یک بانوی خبرنگار آمریکایی توانست با همسر خمینی مصاحبه کند. او در پاسخ به این پرسش که برنامه روزانه همسرش چگونه است، تعریف کرده بود که یکی از برنامه های بعدازظهر او گوش کردن به اخبار رادیو اسرائیل است. این سخنان، در آن هنگام در روزنامه سانفرانسیسکو اگزامینر Examiner چاپ کالیفرنیا انتشار یافت.

سخنان این فیلم کوتاه را می شنویم که در آن صدای خمینی و منشه امیر و بانوی گوینده آن زمان، به خوبی شنیده می شود

مشه امیر می گوید که دلائل بسیار دیگری وجود دارد که خمینی یکی از شنوندگان وفادار رادیو اسرائیل بود. پایه گذار حکومت اسلامی ایران در سال دوم به قدرت رسیدن، در سخنرانی در حضور سفیران و نمایندگان کشورهای عربی و اسلامی، اسرائیل را به شدت مورد حمله قرار داد و از جمله گفت: «در همان حال که رادیو اسرائیل این روزها از ظلم فرعون علیه یهودیان سخن می گوید، خود رژیم صهیونیستی از فرعون هم علیه فلسطینیان بیرحم تر است. آقای امیر می گوید که چند روز پیش از این سخنان خمینی، رادیو اسرائیل در بخش برنامه مذهبی هفته، که در شب های شنبه پخش می شد، به فصلی از تورات پرداخته بود که در آن حضرت موسی به سراغ فرعون می رود و از او خواستار رهای قوم یهود می گردد.

6 دیدگاه‌

 1. >>> هر آدمی راه خودش رو، خودش انتخاب میکنه <<<

  یک نفر مثل خمینی رادیو اسراییل رو گوش میداد، اما برای دشمنی؛
  (البته یه زمانی خودم شخصا" توی راهپیمایی ها و یا در تفریحات روزانه، در حضور افسران قد و نیم قد ضداطلاعاتی، ازش طرفداری میکردم)

  یک نفر هم مثل من؛ حسین حومی؛
  رادیو اسراییل رو دنبال میکنم، تا تاثیر سالها شستشوی مغزی توسط سپاه و وزارت اطلاعات و افسران قد و نیم قد لباس شخصی شون و آخوندها رو، از ذهنم پاک کنم.

  • بله ایشان به رادیو های خارجی گوش می کرد تا از نقشه ها و فتنه انگیز های دشمنان آگاه باشه اگر امام زنده بودند رژیم اسراییل جایگاهی در خاورمیانه نداشت

   • خیلی دلم میخواست عمام شما زنده بود و با چشم خودت میدیدی که هیچ غلطی نمیتوانست بکند . پیوند ۲۵۰۰ ساله مردم ایران و اسرائیل را نه خمینی ، نه جمهوری اسلامی و نه ابر قدرت‌ها میتوانند از بین ببرند . اگه ایران هستی پس دیدی تیشرت های) ( i love israel را که مردم به عمد میپوشند و جلوی پلیس راه میروند . در همین دو هفته گذشته چند تا جوان خوشتیپ را دیدم که از من سوال پرسیدند کیپا از کجا میتوانند تهیه کنند . البته این علاقه زیاد مردم به اسرائیل را تا حدی هم باید مدیون جمهوری اسلامی بود زیرا جمهوری اسلامی باعث شد مردم ایران عاشق اسرائیل و یهودیان شوند .

 2. یاد آن گفته آقای منشه امیر می‌افتم ، جمال عبدالناصر چه شد ؟ هیتلر چه شد ؟ حافظ اسد به کجا رفت ؟ خمینی کجاست ؟ همه با آرزوی نابودی اسرائیل از بین رفتند و نابود شدند ولی اسرائیل هنوز پا برجاست . به راستی که در این سالها رادیو اسرائیل چقدر برای خانواده های ایرانی مثل یک نوستالژی خوبه . من از بچگی همیشه یادم میاد وقتی این صدا پخش میشد که : اینجا اورشلیم رادیو اسرائیل …….. پدرم به ما میگفت هیس ، یعنی ساکت بشید میخوام اخبار رادیو اسرائیل را گوش کنم . همین نوستالژی در تمام خانواده های ایرانی هست . جناب منشه امیر جداً دستتان درد نکند و خسته نباشید ، ما ملت ایران شما را خیلی دوست داریم .

Comments are closed.