فیگارو نوشته است : رژیم  ایران دو شهروند خارجی را برای آزادی اسدالله  اسدی به گروگان گرفت

روزنامه فرانسوی فیگارو گزارش داد که حکومت  ایران یک فرد دو تابعیتی ایرانی-فرانسوی و یک شهروند آلمانی را حدود دو هفته پیش دستگیر کرده است.

در ادامه این گزارش آمده است:   ایران این دو نفر را پیش از صدور حکم دادگاه بلژیک در مورد اسدالله اسدی، دیپلمات ایرانی در ۱۶ بهمن، دستگیر کرده تا از این دستگیری‌ها به عنوان اهرم فشاری برای آزادی اسدی استفاده کند.

فیگارو نوشته است :  شهروند فرانسوی-ایرانی در حال پرواز دادن یک پهپاد در یک بیابان دستگیر شده است.

به گزارش فیگارو، وزارت خارجه فرانسه و مقامات ایرانی و آلمانی در این مورد تاکنون اظهار نظری نکرده‌اند.

حدود یک ماه پیش ، دادگاهی در بلژیک، اسدالله اسدی، دبیر سوم سفارت جمهوری اسلامی در وین، را به جرم تلاش و اقدام برای بمب‌گذاری در همایش سازمان مجاهدین خلق در حومه پاریس به ۲۰ سال زندان محکوم کرد. سه همدست ایرانی او نیز به مجازات‌های سنگین زندان محکوم شدند.

وزارت خارجه حکومت ایران نیر  ضمن اعتراض به این حکم اعلام کرد «حق پاسخگویی» را برای خود محفوظ می‌داند و «از همه ابزارهای سیاسی و حقوقی» در این زمینه استفاده می‌کند.

خبر گروگانگیری حکومت ایران  چند روز پس از آن منتشر می‌شود که پنجاه و هشت کشور جهان در بیانیه غیر الزام آوری که به ابتکار وزارت خارجه کانادا تهیه شده دستگیری اتباع خارجی را به عنوان اهرم فشار دیپلماتیک غیر قابل قبول خواندند.

مارک گارنو، وزیر خارجه کانادا، هدف از این بیانیه را افزایش فشار دیپلماتیک بر کشورهایی خواند که به چنین اقداماتی دست می‌زنند.

اگر چه در این بیانیه به نام کشور خاصی اشاره نشده، رویترز به نقل از مقامات کانادایی گزارش داد انگیزه صدور این بیانیه نگرانی‌های موجود در مورد دستگیری اتباع خارجی از سوی چین، روسیه، ایران و کره شمالی است.

در دسامبر گذشته نیز، کمیته امور خارجه پارلمان بریتانیا نیز در اعتراض به ادامه بازداشت نازنین زاغری، شهروند ایرانی-بریتانیایی، در ایران، از دولت این کشور خواست اقدام حکومت ایران  در «دستگیری خودسرانه شهروندان خارجی» را به عنوان «گروگان‌گیری» قلمداد کند.