قاسم شعله‌سعدی نمایندۀ “راه سوم” در ایران: بایدن رژیم ایران را نجات نمی‌دهد، بهتر است روحانیون پیش از سقوط رژیم به مردم بپیوندند

قاسم شعله‌سعدی زندانی سیاسی و فعال حقوق بشر که خود را نمایندۀ “راه سوم” در ایران می‌داند خواستار  ادغام سپاه پاسداران در ارتش برای ایجاد یک ارتش ملی غیر ایدئولوژیک شده است، وی در ادامه  خطاب به روحانیون ایران می‌گوید که جو بایدن و غرب حتی اگر بخواهند – که نمی خواهند – نمی‌توانند رژیم اسلامی ایران را نجات بدهند.

وی در ادامه افزود:  تغییر نظام اسلامی در ایران و تاسیس یک نظام جایگزین دموکراتیک و سکولار اجتناب ناپذیر است و روحانیون باید تا دیر نشده همانند آیت‌الله امجد از همین امروز به صفوف مردم بپیوندند اگر نمی‌خواهند در آینده مورد خصم مردم ناراضی قرار بگیرند.

قاسم شعله‌سعدی وکیل دعاوی، نماینده شیراز در مجالس دوره سوم و چهارم، زندانی سیاسی، فعال حقوق بشر، استاد حقوق بین‌الملل دانشکده حقوق دانشگاه تهران بود.

او در حالی این سخنان را بیان می کند که سال جدید میلادی در ایران همزمان است با انتخاب جو بایدن، رئیس جمهوری جدید آمریکا، که باید قاعدتاً از بیستم ژانویه آینده زمام امور را در آمریکا به مدت چهار سال در دست بگیرد. سال جدید همچنین برای دست کم بخش‌هایی از حکومت ایران سال بهبود اوضاع اقتصادی با روی کار آمدن بایدن و رفع تحریم های آمریکا علیه حکومت اسلامی ایران معرفی شده است.

شعله سعدی در ادامه افزود: از دست جو بایدن کار چندانی برای نجات حکومت  ایران ساخته نیست. به این خاطر که اولاً شدت و دامنۀ مشکلات اقتصادی، سیاسی و اخلاقی کشور به حدی است که این یا آن اقدام فلان رئیس جمهوری آمریکا قادر به برطرف کردن آنها نخواهد بود و بنیاد تمام تحریم‌های وضع شده از سوی پرزیدنت  ترامپ علیه حکومت  ایران برای مقابله با تروریسم و خشکاندن منابع مالی و مادی آن اعلام شده و در نتیجه بایدن  نمی‌تواند – حتی اگر فرض کنیم که بخواهد – تحریم‌های آمریکا علیه ایران را لغو کند، اگر این اقدام برای نمونه به توقف فعالیت‌های بی ثبات کنندۀ ایران در منطقه از طریق گروه های شبه نظامی نظیر حماس و حزب الله منجر نشود.

او در ادامه با اشاره به سخنان اخیر وزیر خارجۀ پیشین گروه حماس و انتقال ٢٢ میلیون دلار کمک مالی به این گروه به وسیلۀ قاسم سلیمانی گفت که کمک‌هایی از این دست که تنها نمونه‌های نادری از آنها را می دانیم تنها به فقر و ورشکستگی اقتصادی ایران منجر نشده‌اند، بلکه تحریم‌های آمریکا علیه ایران را نیز موجه جلوه داده‌اند.

شعله سعدی گفت:  دیگر حتی اروپایی‌ها هم احیای صرف برجام بدون مقابله با حمایت حکومت ایران از گروه های شبه نظامی تروریستی در منطقه و برنامۀ موشکی رژیم  ایران را نمی پذیرند و اتفاقاً روی کار آمدن بایدن ائتلاف اروپا و آمریکا را برای چنین مقابله‌ای تقویت خواهد کرد.

او در ادامه با انتقاد از اصلاح طلبانی که فروپاشی اجتناب‌ناپذیر حکومت ایران  را مترادف با تجزیه ایران همانند سوریه و عراق اعلام می‌کنند، گفته است که این تحلیل بنیاد علمی و واقعی ندارد و پیش از هر چیز نشان می‌دهد که این دسته از اصلاح طلبان اتفاقاً نه سوریه و عراق را می‌شناسند نه جامعۀ ایران را.

به گفتۀ قاسم شعله‌سعدی ویژگی بارز فرهنگی ایرانیان مدارا و همزیستی با یکدیگر است چنانکه طی هزاره‌ها ایرانیان بر همین اساس با یکدیگر و در کنار یکدیگر زیسته‌اند. او گفته است که در ایران هرگز جنگ‌های قومی و دینی شکل نخواهد گرفت و اصلاح طلبان خواستار حفظ نظامی هستند که منشاء و مسبب وضعیت اسفبار کنونی کشور بوده و بزرگترین تهدید علیه موجودیت و امنیت آن به شمار می‌رود…

او سپس تأکید کرده جریان سیاسی جدیدی که او تحت عنوان “راه سوم” نمایندگی می‌کند در بستر همین فرهنگ مدارا و بر پایۀ یک جنبش خشونت‌پرهیز و نافرمانی مدنی استوار شده که خواستار نه اصلاح نامیّسر رژیم اسلامی ایران که تغییر آن از طریق مذاکره و سازش است.

شعله سعدی گفته است که در نظام پسا اسلامی ایران که لزوماً نظامی دموکراتیک و عرفی گرا و مبتنی بر بیانیه جهانی حقوق بشر و شهروند خواهد بود تمام رهبران و مقامات لشکری و کشوری جمهوری اسلامی مشمول عفو خواهند شد مشروط به اینکه اولاً علیه مردم دست به خشونت نزنند و ثانیاً از طریق مصالحه و گفتگو از قدرت کنار بروند.