قاسم شعله سعدی، که خود در زندان فشافویه بوده، وضع در آن زندان را “فاجعه بار” نامید

یک نماینده پیشین مجلس اسلامی در ارتباط با بازداشت شدگان در زندان فشافویه فاش ساخت : وضع زندان فاجعه‌بار است.  دادستان حکومت گفته بود : دستگیرشدگان بی نوا ی حوادث اخیر از وضعیت زندان و نگهداری‌شان بسیار راضی‌اند “اصلا هدفشان این بود که به  زندان بروند “.

قاسم شعله سعدی، حقوقدان و نماینده سابق مجلس که خود تجربه زندانی بودن در زندان فشافویه را داشته است، افزود : همیشه  آب زندان در نیمی از شبانه‌روز قطع است و در سطل‌های بزرگ زباله که کثیف هم بود آب برای مصرف زندانیان ذخیره می‌شود.

در حالی گزارش‌های غیررسمی حاکی از آمار بالای بازداشت شدگان در اعتراضات اخیر در ایران است ،حسن خلیل آبادی  رئیس شورای اسلامی شهرستان ری نیز نسبت به وضعیت زندان مرکزی تهران معروف به زندان فشافویه و تعداد بالای بازداشتی‌ها در این زندان هشدار داده است.

حسن خلیل آبادی، افزود : ممکن است  فجایع کهریزک در ارتباط با بازداشت شدگان در اعتراضات اخیر؛ در زندان فشافویه تکرار شود .این زندان ،امکانات لازم را ندارد و استقرار این تعداد بازداشتی در این مکان سخت است.

زندان فشافویه  تهران، در ۳۲ کیلومتری جنوب تهران قرار دارد. و فاقد هر گونه استاندارهای لازم برای نگهداری زندانیان است در این زندان بیماری بیداد می کند و به علت نبود ظرفیت  انسانی اکثر زندانیان با جرم های پر خطر در این زندان در شرایط بسیار دشوار بهداشتی در فضای محدود نگهداری می شوند . نا م این زندان برای فعالان سیاسی بسیار بد خاطره است .علیرضا شیرمحمد‌علی، زندانی سیاسی ۲۱ ساله را در این زندان به قتل رساندند .وی بارها خواستار انتقال از زندان فشافویه و گذراندن دوران حبسش در کنار زندانیانی با اتهامات مشابه شده بود.

رئیس شورای شهرستان ری گفت : “خود کارکنان سازمان زندان ها در زندان فشافویه شرایط سختی را می گذرانند، چه برسد به زندانیان آن.” .

وی افزود: هر چه سریعتر “کسانی را که به طور تصادفی در جریان ناآرامی های اخیر دستگیر شده اند آزاد کرده” و با آنانی که این دستگاه مجرم می خواند هر چه سریعتر و “طبق روال قانونی برخورد کند.”

به گزارش سازمان های مدافع حقوق بشر در ایران تاکنون  بیش از دویست تن از شرکت کنندگان در اعتراض های اخیر در ایران به دست نیروهای نظامی کشته شدند و هزاران تن دیگر از آنان دستگیر و زندانی. تا این لحظه مقامات جمهوری اسلامی ایران از اعلام شمار قربانیان و دستگیر شدگان اعتراض های اخیر خودداری کرده اند.