قاضی اسرائیلی: یهودیان نیز مانند مسلمانان از حق نماز در ملاء عام برخوردارند

یک قاضی اسرائیلی رای داد که یهودیان نیز همانند مسلمانان حق دارند در اماکن عموی و گذرگاه ها به ادای نماز بپردازند و از این نظر نباید در مقایسه با مسلمانان، مورد تبعیض قرار گیرند.

این حکم پس از آن صادر شد که حدود سه هفته پیش، پلیس اسرائیلی سه دختر ۱۴ مذهبی را بازداشت کرد که در بخش باستانی شرق اورشلیم، در فاصله کمی از در خروجی مسجد الاقصی به نیایش پرداختند.

پلیس اسرائیل این دختران را به اتهام اخلال در نظم عمومی بازداشت کرد و با مراجعه به دادگاه خواستار شد که با صدور حکم، آن ها به مدت نود روز اجازه نداشته باشند به اماکنی که نزدیک به نیایشگاه های اسلامی است ظاهر شوند.

قاضی دادگاه اورشلیم، حقوقدان شموئل هربست Herbst این درخواست پلیس را رد کرد و اعلام داشت که آن دخترکان، همانند مسلمانان حق دارند در اماکن عمومی به ادای نماز بپردازند.

نماینده دادستانی، در جریان مباحثات دادگاه گفته بود که حضور دختران در فاصله کمی از در خروجی مسجد الاقصی این خطر را به وجود می آورد که صدها نمازگزار فلسطینی پس از خروج از مسجد، به سوی این دختران سنگ و چوب پرتاب کنند و نظم عمومی مختل شود.

قاضی در حکم خود نوشت که طبق قوانین اسرائیل و موازین اخلاقی اعلام شده، هرکس حق دارد از آزادی اجرای آئین های مذهبی خود برخوردار باشد و اگر پلیس از اخلال نظم عمومی بیم دارد، خود باید به اقدامات لازم برای حفاظت از نمازگزاران دست بزند و نه آن که آنان را بازداشت کند و بخواهد رفت و آمد آزاد آنان را محدود سازد.

قاضی شموئل هربست در ادامه حکم خود نوشت: آیا اگر فردی با یک کیف پر از پول از محلی عبور کند که جیب بران زیاد در آن جا می پلکند، پلیس باید آن فرد را به اتهام اخلال در نظم عمومی بازداشت کند، و یا جیب بران را از ارتکاب جرم باز دارد.

صدور این حکم کم سابقه بازتاب گسترده ای در اسرائیل و جهان داشت.

گزارش مشروح تری را در این زمینه در وبسایت صدای آمریکا به این نشانی بخوانید:

https://ir.voanews.com/a/israel-/4324210.html

 

 

 

2 دیدگاه‌

  1. حقوقدان بزرگ اسرائیلی جناب آقای ساموئل هربست ،همیشه عادلانه ترین احکام را صادر کرده اند و ما از ایشان بخاطر این حکم انسانی و عادلانه و معقول سپاسگزاریم و افتخار میکنیم که قضات فهمیده و با زکاوتی مثل ایشان در دستگاه قضایی کشور حضور دارند و در همه ابعاد عدالت را در کشور به اجرا میگذارند

Comments are closed.