قالیباف: مرغ ۲۹ هزار تومانی اوج بی عرضگی دولت  است

محمد باقر قالیباف در گفت‌وگوی زنده تلویزیونی د ر انتقاد از دولت گفت: حداقل دو سال است که داریم ۱۵ میلیارد دلار، ارز ۴۲۰۰ تومانی می‌گذاریم. من می‌گویم اگر تحریم ۵ میلیاردی می‌آمد، این ۱۵ میلیارد را داریم که ۴۲۰۰ آن را در شش ماهه به نهاده‌های دامی دادیم و به این ترتیب، مرغ کیلویی ۹ هزار تومان را ۲۹ هزار تومان کردیم.

او افزود:  این در حالی است که بابت این کالا ارز ۴۲۰۰ تومانی از ما دریافت شده، این اوج بی عرضگی است، این اوج چوب حراج زدن به اموال بیت المال است.

قالیباف در ادامه گفت: ارز ۴۲۰۰ حذف نخواهد شد اما نحوه ترخیص آن اصلاح می‌شود و نیازمند هدفمندی دارد، به هر حال یک میلیارد دلار با قیمت ارز امروز می شود ۲۵ هزار میلیارد تومان ما ریال رو میبینیم اما توجهی به ارز نداریم.  با ارز ۴۲۰۰، مرغ ۹ هزار تومانی را ۲۹ هزار تومان کردیم؛ این اوج بی‌عرضگی است.

او افزود: نمی‌گویم که در شرایط تحریمی، روی سیستم بانکی کشور فشار نیست، اما در شرایطی که ما پول داریم یا نداریم، به راحتی به این میلیارد‌ها دلار چوب حراج می‌زنیم. من به جرات می‌گویم ۳۵ درصد مشکلات سهم تحریم است و ۶۵ درصد سهم سوء مدیریت؛ این‌ها واقعیت‌هایی است که وجود دارد و باید پذیرفت.

رئیس مجلس حکومت  افزود: من امشب نیامدم که مثل دولتی‌ها حرف بزنم. من نماینده مردمم و می‌خواهم صریح صحبت کنم.

مگر این حجم قاچاق با کوله‌بری انجام می‌شود؟ این‌ها با لنج و کانتینر و… ترانزیت می‌شود. این جز از طریق سیستم بروکراسی فاسد امکان‌پذیر نیست.

او در حالی این سخنان را بیان می کند که تمامی راه های ورود و خروج ایران در دست سپاه پاسداران است. احمدی نژاد رئیس جمهوری پیشین حکومت نیز پیشتر گفته بود که برادران قاچاقچی نقش بسزایی در ورود و و خروج کالا به کشور دارند.

قالیباف در ادامه با اشاره به مشکلات بورس گفت: بورس تا قبل این که مردم به قول مسئولان اعتماد کردند، وارد بازار سرمایه شدند، دو هزار و ۲۰۰ هزار میلیارد تومان کل ارزش آن بود، اما وقتی نقدینگی هدایت شد، بیش از دو هزار میلیارد تومان نقدینگی وارد آن شد؛ اما این نقدینگی کجا رفت؟ اگر بگویم هر روز موضوع بورس و مسائل حساس اقتصادی دغدغه اصلی ماست مبالغه نکردم.

او افزود: مشکل اقتصادی ۳۰ درصدش ناشی از تورم است؛ باقی آن سوء مدیریت است. به راحتی با یک نظرسنجی از مردم یا متخصصین میتوان دید که وضع سوء مدیریت دلیل اصلی تورم نسبت به تحریم می‌باشد.