قتل مرموز یک ایرانی در تورنتو : ایا حکومت دوباره به قتل تلاشگران سیاسی پرداخته است

مهدی امین از مخالفان حکومت اسلامی ایران که در تورنتو کانادا به قتل رسیده است

همزمان با قتل مهدی امین، از طرفداران شاهزاده رضا پهلوی و از مخالفان حکومت اسلامی ایران در تورنتو، حامد اسماعیلیون،‌ نویسنده ساکن این شهر که همسر و فرزندش بر اثر اصابت موشک‌های سپاه پاسداران به هواپیمای اوکراینی کشته شدند، از «تهدید به مرگ» توسط نیزوهای امنیتی رژیم خبر داد.

حامد اسماعیلیون  سخنگوی انجمن خانواده‌های کشته شدگان هواپیمای اکراینی است، با انتشار پیامی در صفحه فیسبوک خود نوشته است : مهدی امین که از فعالین سیاسی مقیم تورنتو است متاسفانه در محل سکونتش به قتل رسیده است و پلیس هنوز هیچ نظری ندارد و مشغول تحقیقات است.
اودر ادامه نوشته است : «بنا نداشتم تهدیدات به مرگ را علنی کنم ولی اگر رد پای یک حکومت خارجی در قتل مهدی امین از فعالان سیاسی مقیم تورنتو پیدا شود به نظر می‌رسد فرنگی‌کاران حکومت اسلامی دوباره به ماموریت می‌روند».

حامد اسماعیلیون  از خانواده جان باختگان و سخنگوی انجمن خانواده‌های کشته شدگان هواپیمای اکراینی

سخنگوی انجمن خانواده‌های کشته شدگان هواپیمای اکراینی در ادامه افزود: بارها مرا به مرگ تهدید کرده اند، و در این رابطه «قرار است از سوی پلیس تورنتو تحقیقات جامعی در مورد تمام پیغام‌های نفرت‌انگیز، اتومبیل‌های مشکوک، تماس‌های عجیب و تهدیدات به مرگ انجام شود».
مهدی امین که نزدیک به ۵۰ سال سن داشت در منزل شخصی خود در مارکهام در شمال تورنتو به قتل رسیده است،از طرفداران شاهزاده رضا پهلوی بود و در تجمعات سیاسی حضوری فعال داشت.البته پلیس هنوز در حال بررسی موضوع است و هنوز علت قتل روشن نیست ولی با توجه به سابقه حکومت اسلامی در کشتن مخالفان خود در خارج از کشور، سیاسی بودن این قتل دور از ذهن نیست.

همزمان مقام‌های پلیس تورنتو از سرقت خودروی مهدی امین خبر داده اند و با اعلام شماره خودرو در رسانه‌ها از مردم به ویژه ساکنان منطقه محل سکونت مهدی امین خواستند اطلاعات خود را در اختیار پلیس قرار دهند.

حکومت اسلامی در طول دهه ۶۰ و ۷۰ صدها مخالف ایرانی را در خاک اروپا و دیگر نقاط جهان به قتل رساند که بسیاری از آنان از چهره‌های مشهور نبودند.‌

در ادامه این خبر آمده است که در سال‌های اخیر، فعالان سیاسی و مدنی مخالف حکومت اسلامی ایران ساکن تورنتو بارها نسبت به افزایش حضور افراد و در مواردی نیروهای نزدیک به نهادهای امنیتی رژیم از جمله وزارت اطلاعات و نیروی قدس، شاخه برون مرزی سپاه پاسداران، در تورنتو هشدار داده‌اند.
علاوه بر این، موارد متعددی از خانواده، بستگان و خود مقام‌ها و مدیران پیشین و فعلی حکومت اسلامی در کانادا اقامت دارند. برخی از این مقام‌ها از جمله متهمان به فساد مالی بوده و در مواردی برخی از آنها همچنان در حکومت اسلامی صاحب منصب هستند.
اردشیر مطهری نماینده مجلس، نیز  در تازه‌ترین مورد و در جریان رای اعتماد به وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت، گفته بود که علیرضا رزم حسینی از نزدیکان قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه پاسداران، دو دهه در کانادا زندگی کرده و خانواده او نیز در کانادا زندگی می‌کنند.
همچنین در ویدیویی که به تازگی منتشر شد محمدعلی جعفری، فرمانده پیشین سپاه پاسداران، به صراحت گفت که برای انتصاب رزم حسینی به عنوان استاندار کرمان و بازگشت او از کانادا به مدیریت میانی حکومت اسلامی ایران نقش داشته است.

محمدعلی جعفری اکنون با حکم علی خامنه‌ای فرماندهی قرارگاه فرهنگی سپاه پاسداران به نام «قرارگاه فرهنگی و اجتماعی حضرت بقیه الاعظم» را بر عهده دارد که ماموریت آن مقابله با مخالفان حکومت اسلامی از جمله مخالفان فعال در فضای مجازی است.
پیشتر نیز بنیاد دفاع ازدموکراسی‌ها  در گزارشی نسبت به گسترش نفوذ حکومت اسلامی در کانادا هشدار داد و گفت این کشور به یک «کانونی اصلی» برای حامیان رژیم ایران تبدیل شده و آنها میلیاردها دلار را با پول‌شویی از ایران خارج کرده و در اقتصاد کانادا سرمایه‌گذاری کرده‌اند.
این بنیاد در ادامه گزارش خود نوشته است که دولت لیبرال کانادا به هشدارهای ایرانیان مقیم کانادا در مورد گسترش نفوذ حکومت اسلامی ایران توجهی نشان نمی‌دهد. این در حالی است که حامیان رژیم ایران در کانادا بسیاری از کنشگران ایرانی، از جمله خانواده‌های قربانیان هواپیمای اوکراینی، را مورد تهدید قرار داده‌اند.
بر اساس این گزارش، حامیان رژیم ایران در تورنتو به صورت علنی بسیاری از ایرانیان کانادایی را مورد تهدید فیزیکی قرار داده‌اند.
بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها با اشاره به مراسم بزرگ عاشورای امسال در تورنتو، عنوان کرد که «به نظر می‌رسد مقامات رژیم و حامیان آنها نسبت به حضور خود در کانادا اعتماد به نفس دارند. همچنین بی‌توجهی دولت جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا، به گسترش حضور حکومت اسلامی ایران در این کشور را با سرمایه‌گذاری‌های صورت گرفته از سوی وابستگان رژیم در این کشور مرتبط دانسته بود.
بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها در این گزارش به تهدیدات گسترش حضور نیروهای امنیتی رژیم در کانادا برای مخالفان اشاره و تاکید کرد: «این پیامی است که ایرانیان کانادایی از تهران و به نوعی از اوتاوا دریافت کرده اند: هیچ‌کجا از رژیم ایران در امان نیستید».