قدرت خرید کارگران در ایران  ۷۰  درصد کاهش یافته است 

علی راستگو،‌ دبیر اجرایی خانه کارگر فارس، اعلام کرد قدرت خرید کارگران نسبت به سال‌های گذشته ۷۰ درصد کاهش یافته است.

راستگو در ادامه افزود: «با توجه به این‌که حقوق حدود ۶۵ درصد از کارگران بازنشسته کمتر از سه میلیون تومان است و خط فقر هم توسط مسئولان شش میلیون تومان اعلام شده، به این نتیجه می‌رسیم که ۷۰ درصد از بازنشستگان پایین‌تر از خط فقر قرار دارند.»

راستگو گفت: دفترچه بیمه افراد تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی در سال‌های گذشته به «یک برگ کاغذ» تبدیل شده بود

راستگو در زمینه تبعیض در پرداخت وام‌های تامین اجتماعی و بازنشستگان گفت:‌ «متاسفانه این قشر برای دریافت وام سه تا چهار میلیونی باید ساعت‌ها در صف‌های طولانی بانک منتظر بمانند.»

رئیس کانون شورای اسلامی کار البرز نیز در ارتباط با وضعیت کنونی کارگران در ایران گفت:  در حال حاضر ۷۰ درصد کارگران حداقل حقوق را دارند  و توان پرداخت ماهی یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان قسط را ندارند.

علی اصلانی گفت: با وضعیتی که در بحث قیمت مسکن به وجود آمده کارگران از این طرح‌ها استقبال نمی‌کنند. وقتی کارگر با حداقل حقوق کار می‌کند و یک خانه دست کم ۵۰۰ میلیون تومان برایش آب می‌خورد او باید ۲۰۰ سال کار کند تا از عهده خرید یک خانه برآید مگر اینکه دولت به میدان بیاید و مثل مسکن مهر یکسری امکانات و منابع و زمین‌های دولتی را برای این منظور اختصاص بدهد

معاش کارگران یکی از مهم ترین مسائل این روزهای کشور است با این حال مزد یک کارگر در حالی ۲.۸ میلیون تومان است که بر اساس آمار، نرخ اقلام خوراکی و خدمات طی یک ماه با رشد بالایی مواجه بوده اند.

وضعیت معاش کارگران یکی از مسایل مهم ایران است زیرا جامعه کارگری یک جمعیت ۱۴ میلیونی را تشکیل می‌دهد که با لحاظ خانوارشان به بیش از ۴۰ میلیون نفر می‌رسند.

اگر قرار باشد وضعیت معیشتی این قشر را با نرخ تورم بسنجیم، باید به آخرین نرخ تورم اشاره کنیم. تورم اردیبهشت ماه ۲۹.۸ درصد اعلام شده که دامنه تغییرات نرخ تورم برای دهک‌های مختلف هزینه‌ای از ۲۸ درصد برای دهک اول (کم درآمدترین) تا ۳۱.۹ درصد برای دهک دهم (پردرآمدترین) ثبت شده است.