قرار بود کنفرانس ورشو منحصرا به فتنه گری رژیم ایران بپردازد، ولی آمریکا ناچار شد آن را به کنفرانس صلح و آرامش خاورمیانه مبدل سازد

ابتدا قرار بود که کنفرانس ورشو تنها درباره فتنه گری های حکومت ایران در منطقه و جهان به بحث و بررسی بپردازد و در چارچوب آن ایالات متحده بکوشد ائتلافی از کشورهای جهان برای رویارویی با رژیم ایران، و به ویژه به هدف جلوگیری از دور زدن تحریم ها از جانب برخی کشورها اقدام کند. ولی به دنبال مخالفت شدید اکثر کشورهای اروپایی، دولت واشنگتن ناچار شد عنوان مباحثات این همایش را به مساله صلح و امنیت در خاورمیانه مبدل سازد.

از واکنش رسانه های بین المللی چنین بر می آید که بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل است که در کانون توجه قرار دارد، در حدی که برخی رسانه ها، همایش ورشو را “کنفرانس نتانیاهو” لقب داده اند و خبر ورود او به ورشو با توجه زیاد روبرو گردید و پوشش خبری گسترده ای داشت.

برخی تحلیلگران همچنین بر این باورند که اندیشه برگزاری چنین کنفرانسی توسط نتانیاهو مورد قبول ایالات متحده قرار گرفته است. ولی شیوه کار دولت ها در واشنگتن نشان می دهد که این گمان نادرست است. زیرا ایالات متحده در بسیاری از موارد بحران جهانی، کوشیده است که به صورت دسته جمعی عمل کند که نمونه آن را در افغانستان و سوریه دیده ایم.

با این همه، حضور نخست وزیر اسرائیل در کنار رهبران و بلندپایگان کشورهای عرب در این همایش، نشان می دهد که لزوم سد کردن زیاده خواهی های رژیم ایران، که عمدتا کشورهای عرب حوزه خلیج فارس را نیز هدف قرار داده، نوعی همکاری گسترده بین اعراب و اسرائیل به وجود می آورد که نقش اصلی در آن را ایالات متحده ایفا می کند.

پیشتر گفته شده است که آمریکا می خواهد ائتلافی در خاورمیانه، شبیه پیمان نظامی ناتو به وجود آورد.

کنفرانس ورشو در حالی برگزار می شود که در فاصله چند صد کیلومتری از ورشو، کنفرانس دیگری برگزار می گردد که پرزیدنت پوتین رهبری آن را به عهده دارد و رئیس جمهوری ایران و رهبر تعصب گرای ترکیه مهره های دیگر آن هستند.

رژیم ایران که هر روز با انزوای بیشتری در صحنه جهانی روبرو می شود، می کوشد از طریق نزدیکی به روسیه و همکاری با آن کشور، این تنهایی را تا حدودی برطرف سازد.

نتانیاهو شب گذشته (سه شنبه) پیش از آن که رهسپار ورشو شود به خبرنگاران گفت که اصل برگزاری کنفرانس به رهبری ایالات متحده، خود یک موفقیت بزرگ است. اشاره او به این واقعیت بود که کشورهای اروپایی به شدت با برگزاری این کنفرانس مخالفت می ورزیدند – در حدی که ایالات متحده ناچار شد عنوان و موضوع همایش را تغییر دهد.

گزارش می رسد که وزیران خارجه و نمایندگان ارشد ۳۵ کشور در این همایش حضور دارند که این خود یک پیروزی برای ایالات متحده محسوب می شود و نشان می دهد که تلاش کشورهای مخالف آمریکا به هدف جلوگیری از برگزاری همایش بی فایده بوده است.

یک دیدگاه

Comments are closed.