قصد پرزیدنت ترامپ برای حضور در آیین خاکسپاری قربانیان یهودی در پیتسبورگ بحث برانگیز شده است

دسته های گل به یاد یازده نمازگزار یهودی که با گلوله های یک نژادپرست کشته شدند

در شهر پیتسبورگ در ایالات متحده، امروز (سه شنبه) پیکرهای یازده نمازگزار یهودی که در جریان حمله مسلحانه یک نژادپرست به کنیسای یهودیان جان باخته بودند به خاک سپرده می شود. در این آئین وزیر اسرائیلی نفتالی بنت و سفیر اسرائیل در سازمان ملل نیز حضور دارند و شمار زیادی از مسلمانان و مسیحیان شهر پیتسبورگ نیز در آن شرکت خواهند کرد.

مقامات رسمی گفتند که پرزیدنت ترامپ نیز در این آئین حضور خواهد داشت. ولی برخی سران جامعه یهودیان او را متهم می سازند که با سخنان اخیر خود موجب رشد گرایش های نژاد پرستانه در ایالات متحده شده و همین امر، زمینه ساز سوءقصد تروریستی در کنیسای درخت زندگی עץ חיים در پیتسبورگ شده است.

پرزیدنت ترامپ این ارزیابی را به شدت رد کرد و گفت که او فرد یهودستیزی نیست و با نژاد پرستی به شدت مخالف است.

در گزارش های پیشین آمده بود که حدود هفتاد درصد از یهودیان ایالات متحده، همچنان به طور سنتی طرفدار حزب دموکرات هستند و نظر خوشی به پرزدینت ترامپ و سیاست های او ندارند.

شب گذشته نیز در پیتسبورگ آئین یادبود قربانیان این سوءقصد نژاد پرستانه برگزار شد که شماری از بانوان مسلمان با حجاب کامل اسلامی، و همچنین کشیش های مسیحی و افراد دیگر در آن حضور داشتند. اهالی پیتسبورگ می گویند که دوستی و همزیستی قابل تحسینی بین پیروان مذاهب مختلف در آن شهر وجود داشته و دارد.

پرزیدنت ترامپ در واکنش به اتهاماتی که علیه او وارد آمده است گفت: «بله من یک فرد ملی گرای متعصب هستم. ولی ملی گرایی من بر پایه دفاع از حاکمیت سفید پوستان قرار ندارد و هرگز اینگونه رفتارها را تایید نکرده ام».

یک دیدگاه

Comments are closed.