قطر خواستار گفت‌وگوی مستقیم کشورهای عربی با رژیم ایران شد

محمد بن عبدالرحمان آل ثانی، وزیر خارجه قطر در گفت‌وگو با خبرگزاری بلومبرگ بر دیالوگ بین کشورهای عربی و ایران اصرار ورزید. او از آمادگی قطر برای میانجیگری بین کشورهای عربی و حکومت  ایران خبر داد.

این در حالی که  به دنبال بهبود مناسبات دیپلماتیک عربستان سعودی و متحدانش با کشور قطر اکنون موضوع تنش‌زدایی در مناسبات کشورهای عربی با حکومت اسلامی مطرح شده است.

در همان حال قطر اعلام آمادگی کرده است که آماده است که به جای ایران گاز عراق را تامین کند.

عراق برای کمبود گاز وارداتی خود به دنبال شریکی مناسب است. به گزارش خبرگزاری‌ها قطر آماده است جایگزینی برای ایران در صدور گاز مایع به عراق باشد تا بدین طریق از نفوذ ایران در این کشور بکاهد و البته عراق نیز مایل است به وابستگی اقتصادی به ایران پایان دهد.

صدور گاز مایع ایران به عراق با موانعی برخورد کرده که به کمبود برق در عراق منجر شده است. اکنون عراق مایل است واردات گاز از ایران را کاهش دهد و در جستجوی منابعی “مطمئن” از جمله قطر است.

حکومت ایران نیز که خود مشکلات فراوانی در این زمینه دارد .نخست آن که  ایران  خودش به تنهای نفت و گاز برای فروش ندارد و دوم  اینکه اگر بفروشد عراق نمی تواند به علت تحریم های آمریکایی پول به ایران بدهد و این همیشه یکی از افزایش نفوذ ایران در عراق بوده و حالا قطر میگوید حاضرم این موقعیت نفوذی را بدست گرفته و از دست ایران بیرون بیاورم

در ادامه این خبر،  خبرگزاری رویترز نیز با انتشار گزارشی از دوحه، پایتخت قطر، از آمادگی این کشور برای میانجیگری بین ایران و کشورهای عربی خبر داده است.

وزیر خارجه قطر همچنین تاکید ورزید که این کشور  همچنان به پشتیبانی خود از پیشبرد مذاکرات بین رژیم ایران  و کره جنوبی بر سر رفع توقیف از نفتکش متعلق به آن کشور ادامه می‌دهد.

این نفتکش در اوایل ماه جاری توسط سپاه پاسداران توقیف شده است. ایران علت توقیف این نفتکش را “تخلف زیست محیطی” اعلام کرده است.

وزیر خارجه قطر همچنین گفته است که این کشور در صورت تمایل دو کشور ایران و آمریکا می‌تواند در راستای برگزاری گفت‌وگوی مستقیم بین این دو کشور گام بردارد.