قطر در غزه پول بین اهالی توزیع می کند، ولی سرکردگان سازمان های تروز همچنان به خشونت ادامه می دهند

فرستاده ویژه قطر به نوار غزه، از بامداد امروز (یکشنبه) عملیات توزیع پول نقد به اهالی کم بضاعت در نوار غزه را آغاز کرده است و قرار است در ساعات امروز و فردا، مبلغ ده میلیون دلار بین یکصد هزار نفر افرادی که نیازمند تشخیص داده شده اند، تقسیم گردد. در ساعات پیش از ظهر، صف های طویلی در براب شعبات بانک پست غزه برپا شده بود و افراد منتظر بودند اسکناس یکصد دلاری را دریافت کنند.

فرستاده قطری پیش از آغاز تقسیم پول، به خبرنگاران گفت که در روزهای اخیر هم با مقامات ارشد اسرائیل و هم با سرکردگان حماس گفتگو کرده و هیچ یک از طرفین خواهان درگیری جنگی نیست. او گفت که هدف قطر از اعطای کمک مالی، بر این فرض استوار است که هر اندازه زندگی اهالی غزه بهبود یابد، از شدت تنش کاسته خواهد شد.

انتقال مبلغ ده میلیون دلار به غزه، در شرایطی مورد توافق اسرائیل قرار گرفته که سرکردگان حماس و جهاد اسلامی همچنان به اظهارات جنگ طلبانه علیه اسرائیل ادامه می دهند. با این همه، آگاهان امور امنیتی در اسرائیل می گویند که در جریان اغتشاشات آخرین جمعه (پریروز) حماس تلاش آشکاری کرد که دامنه اغتشاشات به حد غیرقابل کنترل نرسد. همچین از شدت خشونت علیه سربازان اسرائیل کاسته شده بود.

این رویدادها در حالی است که خانواده های دو سرباز جان باخته اسرائیلی، که حماس در غزه پیکر آنان را در اختیار دارد، در نیویورک با دبیرکل سازمان ملل آنتونیو گوترش دیدار کردند و از او خواستار شدند به تلاش گسترده تری ادامه دهد تا حماس را متقاعد سازد باقیمانده پیکر این دو تن را به خانواده ها باز گرداند. گوترش رفتار حماس را محکوم دانست و اعلام داشت که به تلاش در این زمینه ادامه خواهد داد.

حماس با نادیده گرفتن همه موازین انسانی، در مقابل استرداد این اجساد، خواستار ازادی بیش از یک هزار تروریست زندانی در اسرائیل می باشد. اسرائیل در گذشته، در یک معامله، برای بازیافتن سرباز اسیر خود در دست حماس، یک هزار تروریست را ازاد کرد که شماری از آن ها به آدمکشی باز گشتند و جنایات تازه ای علیه اسرائیل و مردمان آن مرتکب شدند.

دختر هفده ساله اسرائیلی که امروز در انفجار تروریستی جان باخت

در این میان، تلاش ماموران امنیت داخلی اسرائیل به هدف شناسایی و بازداشت فرد یا افرادی که عامل قتل یک دختر هفده ساله اسرائیلی در کرانه باختری بودند، ادامه دارد. هفته پیش، هنگامی که پدری با دختر و پسر خود در کرانه باختری در نقطه ای که چشمه ای قرار داشت گردش می کردند، ناگهان یک بسته مواد تخریبی در کنار آنان منفجر شد که دختر خانواده در جا کشته شد و برادرش به شدت مجروح گردید، ولی پدر خانواده زخم های متوسط برداشت. حال پدر رو به بهبود است و فرزند جوان او نیز از خطر مرگ رهایی یافته است.

یک دیدگاه

  1. چقدر جالب!!! سهم گاز و نفت ما را به عنوان باج به قطر میدهند و قطر هم حاتم بخشی میکند، چرا که با این باج ها یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان شده است!

Comments are closed.