قطعنامه کاتن و ۴۰ سناتور جمهوری‌خواه در مخالفت با هر گونه اقدام در جهت لغو تحریم‌های ایران 

به گزارش خبرگزاری بلومبرگ، کاتن و ۴۰ تن از سناتورهای جمهوری خواه با انتشار قطع نامه ای به دولت بایدن هشدار داده اند تهران از سیاست‌های ضعیف پیشین دولت اوباما استفاده کرد و بایدن نباید همان اشتباه‌ها را تکرار کند.

تام کاتن در جریان مذاکرات منتهی به برجام نیز پیشتر به تهران هشدار داده بود تایید نشدن توافق در کنگره به معنی آن است که رئیس‌جمهور بعدی می‌تواند از توافق خارج شود.

وی در ادامه نوشته بود : این قطعنامه هرگونه کاهش یا لغو تحریم‌ها یا معکوس کردن روند دسترسی نداشتن ایران به سیستم مالی ایالات‌متحده را رد می‌کند.

این در حالی که مقامات رژیم ایران  تاکید دارند که آمریکا برای بازگشت به برجام و مذاکره باید تحریم‌ها را لغو کند. رژیم ایران اخیرا نیز به توافقی با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دست یافته که به موجب آن تا سه ماه دیگر تصاویر دوربین‌های مداربسته از فعالیت‌های هسته‌ای ایران ضبط می‌شود و تنها در صورت لغو تحریم‌ها در اختیار آژانس قرار می‌گیرد.

با وجود خروج ایران از پروتکل الحاقی و شدت گرفتن حمله‌های گروه‌های شبه‌نظامی نزدیک به ایران در عراق، مقامات دولت جو بایدن همواره پیشنهاد مذاکره و گفت‌و‌گو با تهران را مطرح می‌کنند. همچنین برخی نشانه‌ها حاکی از تسهیل روند دسترسی جمهوری اسلامی به منابع مالی است که بدون چراغ سبز آمریکا امکانپذیر نیست.

در این  قطعنامه‌،  مورد حمایت برخی اعضای سنا و مجلس نمایندگان آمده است: «آمریکا باید تا زمانی که ایران از اهداف هسته‌ای و حمایت از آشوب و ترور در منطقه دست بکشد، تحریم‌ها را حفظ کند. ایران از سیاست‌های ضعیف دولت اوباما استفاده کرد و اکنون بایدن نباید همان اشتباه‌ها را تکرار کند.»

بلومبرگ در ادامه نوشته است:   احتمال تصویب این قطعنامه با توجه به حضور پر تعداد دمکرات‌ها در کنگره و سنا ضعیف است. با این حال شکل نمادین قطعنامه نیز چالش‌های پیش رو در مسیر توافق دولت بایدن و تهران را یادآوری می‌کند.

گفتنی است تام کاتن پیش از امضاء برجام نیز به ایران درباره اهمیت نقش کنگره هشدار داده بود. او به مقامات تهران نامه‌ای سرگشاده با این محتوا نوشت که اگر توافق به تایید کنگره نرسد و تصویب نشود، رئیس‌جمهوری بعدی می‌تواند آن را لغو کند. همانگونه که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا از برجام خارج شد.

بیش از ۴۰ عضو جمهوری‌خواه کنگره آمریکا خواستار حفظ تحریم‌های ایران شدند

نمایندگان جمهوری‌خواه امریکا در این طرح همچنین با لغو هرگونه ممنوعیتی که از دسترسی حکومت ایران  به سیستم‌های مالی آمریکا جلوگیری ‌کند مخالفت کردند.