قوه قضائیه علیه شمار زیادی از تلاشگرانی که در جریان تظاهرات اعتراضی اخیر بازداشت شده اند پرونده ساخته است

مقامات حکومت ایران می گویند که برای شمار زیادی از تلاشگران سیاسی ایرانی که د رجریان اعتراض های مردمی اخیر به زندان افتاده اند، پرونده تشکیل شده است. به موجب این گزارش، در شماری از شهرهای ایران، ‌ از جمله اهواز ،تهران ،کرمانشاه ،کردستان ،شیراز ،مشهد و اصفهان و دیگر شهرها  برای بازداشت‌شدگان پرونده قضایی تشکیل شده و در اختیار قوه قضائیه قرار گرفته است .

از سوی دیگر،‌ نیز خانواده‌های بازداشت‌شدگان از سوی ماموران امنیتی برای عدم گفت‌و‌گو با رسانه‌ها تحت فشار قرار گرفته‌اند.

خبرهایی نیز از ضرب و شتم برخی از بازداشت‌شدگان منتشر شده که بر اساس آن تعدادی از بازداشتی‌ها تحت شکنجه جسمی قرار گرفته و در مواردی بر اثر شدت شکنجه به بیمارستان منتقل شده‌اند.

پیشتر کاربران شبکه های  اجتماعی نیز اخباری از بازداشت معترضان در خیابان‌ها و دانشگاه‌های شهرهای دیگر ایران از جمله تهران،‌ بجنورد،‌ گرگان، اصفهان،‌ همدان،‌ رشت، شیراز و… منتشر کرده بودند.

خبرگزاری هرانا،‌ رسانه فعالان حقوق بشر ایران، در ارتباط با بازداشت شدگان شیراز نوشته : علی فرمانی،‌ صدابردار و فیلم‌ساز،‌از سوی نیروهای اطلاعات سپاه پاسداران طی روز یکشنبه ۲۲ دی‌ماه بازداشت شد.

رد این گزارش امده : وی را  در جریان شرکت در مراسم یادبود قربانیان در معالی‌آباد شیراز دستگیر و به محل نامعلومی منتقل شد. هنوز از وضعیت و محل نگهداری او خبر دیگری منتشر نشده است.

در بجنورد،‌ طی اعتراض‌های دانشجویی دست‌کم ۱۵ نفر از دانشجویان  دانشگاه‌های علوم پزشکی بجنورد، دانشگاه سراسری و دانشگاه آزاد با هجوم گارد ویژه پلیس بازداشت شدند که گزارشی از وضعیت کنونی آن‌ها و تعداد افرادی که پس از آن آزاد شدند در دسترس نیست.

در کردستان،‌ شبکه حقوق بشر این استان نیز  از بی‌خبری از وضعیت زانیار احمدپور،‌ ارشد اتابک و مسلم سلیمانی سه دانشجوی دانشگاه سنندج خبر داد.

گزارش دقیق‌تری از تعداد بازداشتی‌ها و وضعیت آن‌ها در تهران و شهرهای دیگر هنوز منتشر نشده است. غلامحسین اسماعیلی،‌ سخنگوی قوه قضائیه، تعداد بازداشتی‌های این اعتراض‌ها در سراسر کشور را «۳۰ نفر» عنوان کرده بود.

هنوز هم شمار زیادی از خانواده ها ی معترضین ابان و سقوط هواپیمای اکراینی در ایران از وضعیت فرزندان و خویشاوندان خود بی خبرند ؟ در شمار زیادی از شبکه های اجتماعی تصاویر متعددی از دانشجویان و نوجوانان و جوانان نشان داده می شود و خانواده های انان درخواست یاری  برای پیدا کردن انان را از مردم می کنند . ایران به سرایی داغدار و پر از رعب و وحشت تبدیل شده .به زنان و پسران و مردان این سرزمین تجاوز می کنند و انان را تهدید می کنند که اگر سخنی بگویید این بار نه تنها با شما بلکه با همه خانواده شما همین برخورد خواهد شد .