قوه قضائیه مرخصی کورونایی ده هزار زندانی را تمدید کرد ولی شورش در زندان ها ادامه دارد

قوه قضائیه در تهران اعلام کرد که مرخصی ده هزار نفر از زندانیانی را که به دنبال شیوع ویروس کورونا به خانه فرستاده شده بودند تا تراکم جمعیت در زندان ها کاهش یابد، تمدید می شود.

در روزهای اخیر در چندین زندان در چند نقطه ایران، زندانیان در اعتراض به خطر ابتلا به کورونا، به عملیات اعتراضی پرداختند و حتی شماری از آنان از زندان گریختند.

رژیم هفته پیش اعلام کرد که بیش از هفتاد هزار تن از زندانیان را به مرخصی می فرستد که قرار بود هفته آینده پایان یابد، ولی اکنون این مرخصی را برای بخشی از آنان تمدید می کند.

مدیر روابط عمومی قوه قضائیه در این باره گفت:  مرخصی زندانیانی که در روزهای اخیر به دلیل شیوع ویروس کرونا آزاد شده بودند به دستور رییس قوه قضاییه تمدید شده و مقرر شده که شمار دیگری از زندانیان به مرخصی بروند.

یکی از زندان هایی که زندانیان در آن دست به شورش زدند زندان عادل آباد شیراز بود که منابع خبری ارزیابی می کنند حدود یک هزار زندانی توانستند از آن جا بگریزند.

عادل آباد یکی از پرجمعیت ترین زندان های ایران است که به گفته آگاهان، حدود ۱۰۵۶۶ نفر زندانی در آنجا نگهداری می شوند. .

در گزارش های تایید نشده امده است که اکثر زندانی های فراری کسانی بودند که حبس های ابد و سنگین یا حکم اعدام داشته و با هماهنگی قبلی با چندین مامور اقدام به فرار کردند. تعیین میزان درستی این خبر امکان پذیر نگردید.

گفته شده است که طی روزهای گذشتە، شیوع ویروس کرونا در زندان‌های ایران، شمار زیادی از زندانیان مرخصی گرفتند. رئیس سازمان زندان‌ها تعداد این زندانیان را حدود ۹۳ هزار نفر عنوان کرده بود که تا ۱۵ فروردین به آنها مرخصی داده شده است.اما با این حال بسیاری از زندانیان سیاسی از جمله نرگس محمدی و فعالان محیط زیست مشمول این مرخصی نشده‌اند که همین امر اعتراضاتی را متوجه قوه قضائیه کرده است.

همچنین عدم مرخصی به برخی از زندانیان موجب شورش‌هایی در زندان‌های تبریز، خرم‌آباد، الیگودرز و فشافویه شده است. روز جمعه نیز ۷۴ نفر از زندانیان محبوس در زندان سقز استان کردستان گریختند که برخی از آنها دوباره بازداشت شدند.