قوه قضاییه رژیم : در پرونده قاسم سلیمانی، می‌خواهیم به دادگستری آمریکا نیابت قضایی بدهیم

اشرفی بازپرس ویژه قوه قضاییه، می گوید که حکومت ایران  قصد دارد به دادگستری آمریکا برای رسیدگی به پرونده مرگ قاسم سلیمانی در عراق “نیابت قضایی” بدهد.

اشرفی که از سوی قوه قضاییه به عنوان “بازپرس ویژه” این پرونده منصوب شده،‌ گفته است هدف از این کار این است که دستگاه قضایی آمریکا را “در معرض امتحان” قرار بدهند.

قوه قضاییه حکومت ادعا می کند  که ۴۵ نفر از مقام‌های دولتی و نظامی آمریکا را که در عملیات هدف گرفتن قاسم سلیمانی در عراق نقش داشتند شناسایی کرده و خواستار محاکمه آنهاست.

اشرفی نیز گفته است که  علاوه بر آمریکا، حکومت ایران قصد دارد به «شش کشوری که پایگاه‌های آمریکایی‌ها در آنجا مستقر هستند از جمله عراق نیز نیابت قضایی داده  تا به اتهامات این افراد رسیدگی کنند ».

او گفت که دولت عراق پاسخ قوه قضاییه را آماده کرده، اما درباره جزئیات این پاسخ توضیحی نداد.

قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس که فرماندهی نیروی برون‌مرزی سپاه پاسداران، را عهده دار بود همراه با ابومهدی المهندس، از اعضای بلندپایه گروه حشدالشعبی، در بغداد در حمله پهپادی به دستور پرزیدنت ترامپ، کشته شد.

ایران در واکنش به کشته شدن قاسم سلیمانی، دست‌کم ۱۲ موشک  با اعلام قبلی به آنان به پایگاه عین‌الاسد و یک پایگاه دیگر در اربیل محل حضور نیروهای آمریکایی شلیک کرد، این در حالی که ادعا می کند به دنبال گرفتن “انتقام سخت” از آمریکا است.