قیمت بنزین در ایران به یکباره ۳ برابر شد

در حالیکه از صبح روز پنجشنبه ۲۳ آبان‌ماه، زمزمه‌هایی از ایران مبنی بر افزایش احتمالی قیمت بنزین از روز جمعه به گوش می‌رسید، در اولین دقایق بامداد جمعه، ۲۴ آبان‌ماه، رسما اعلام گردید که قیمت بنزین در ایران سه برابر شده است.

علاوه بر این افزایش سه برابری قیمت، بنزین سهمیه بندی نیز شد. طبق اطلاعیه شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی، از این پس قیمت بنزین معمولی سهمیه‌ای، هر لیتر ۱۵۰۰ تومان، قیمت بنزین معمولی غیر سهمیه‌ای (آزاد) هر لیتر ۳۰۰۰ تومان و قیمت بنزین سوپر، هر لیتر ۳۵۰۰ تومان خواهد بود. طبق جدولی که این شرکت ارائه کرده است، سهمیه خودروهای شخصی برای بنزین لیتری ۱۵۰۰ تومانی،  ۶۰ لیتر در ماه تعیین شده است (جدول زیر).

پیش از این افزایش قیمت، بنزین آزاد  لیتری ۱۰۰۰ تومان بود. مردم و کارشناسان سیاسی بر این باورند که دولت با افزایش بهای سوخت، در پی جبران بخشی از کسری بودجه شدید در سال آینده است. طبق گزارشهای پیشین، دولت ایران با کسری بودجه هنگفتی معادل ۳۰۰ هزار میلیارد تومان روبروست. حسن روحانی رئیس جمهوری رژیم اسلامی، اخیرا گفته بود «بالاترین درآمد مالیاتی که برای سال آینده پیش بینی شده، ۱۵۰ هزار میلیارد تومان است؛ اما برای اداره کشور به ۴۵۰ هزار میلیارد تومان نیاز است و حال باید پرسید ۳۰۰ هزار میلیارد تومان باقیمانده را باید از کجا آورد».

افزایش شدید قیمت بنزین در ایران، موجی از گرانی فزاینده را به دنبال خواهد داشت. تحریمهای آمریکا که موفق شده است صادرات نفت ایران و درآمدهای نفتی جمهوری اسلامی را به صفر برساند، به شدت حکومت ایران را بی‌پول کرده و از لحاظ مالی در تنگنای شدیدی قرار داده است. دولت دونالد ترامپ معتقد است که رژیم ایران درآمدهای حاصل از فروش نفت را صرف توسعه برنامه‌های اتمی، پیشبرد برنامه‌های جنجال برانگیز موشکی و حمایت از تروریسم در منطقه می‌کند.

مقامات دولت آمریکا اعلام کرده اند که فشارحداکثری ایالات متحده بر رژیم ایران جواب داده و منابع مالی رژیم را خشکانده است.

 

2 دیدگاه‌

Comments are closed.