لاریجانی خواهان بررسی توافق دریای خزر در مجلس است، ولی می گوید تقسیمی انجام نشده است

سهم ۵۰ درصدی ایران در دریای خزر به ۱۱ درصد تقلیل یافته است

در همان حال که بسیاری از وطن پرستان در ایران به توافقی که بر سر تقسیم آب های دریای خزر اعتراض می کنند و بر این باورند که روسیه با استفاده از ضعف ایران در صحنه بین المللی، گذشت های ننگینی را بر کشور ایران در این رابطه تحمیل کرده، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی از دولت حسن روحانی خواستار شد که متن کنوانسیون امضا شده را به مجلس تسلیم کند تا مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

طبق قانون اساسی حکومت اسلامی، هر توافقی که با یک کشور خارجی و یا نهادهای بین المللی به دست می آید، باید به اطلاع مجلس برسید و مورد تائید آن قرار گیرد.

هنوز معلوم نیست که آیا جلسه ای که برای بحث درباره شیوه تقسیم آب های دریای مازندران امضا شده، در یک جلسه علنی برگزار خواهد شد و یا یک بار دیگر، برای بی اطلاع نگاه داشتن مردم، مباحثات در پشت درهای بسته صورت خواهد گرفت.

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در پی امضای قرارداد تقسیم دریای خزر در نشست رهبران کشورهای ساحلی امروز در نشست علنی مجلس در ارتباط با سهم ایران از سواحل دریای خزر در کنوانسیون حقوقی قزاقستان گفت: در مورد بحث دریای خزر غوغایی که به پا شده یک بحث است ولی تا جایی که بنده اطلاع دارم این موضوع مربوط به تهدید حدود نیست بلکه این موافقتنامه مربوط به شرایط نظامی مسائل محیط زیست و این جنس کارها در دریای  خزر است.

علی لاریجانی ادعا کرد که مراحل قانونی موافقتنامه خزر باید طی شود و این موافقتنامه باید به مجلس بیاید. این امضای اولیه بوده و لایحه آن به مجلس می آید  و در آن زمان بحث های لازم صورت می‌گیرد این در حالی است که هم حسن روحانی و محمدجواد ظریف هردو به سهم روسیه و دیگر کشورها اشاره کردند ولی در مورد سهم ایران درپهنه  دریای خزر هیچگونه توضیحی ندادند.