لاریجانی: «ولیعهد عربستان خواهان گفتگو با ایران است». عادل الجبیر: «پیام های ما را تحریف کرده اید»


در همان حال که علی لاریجانی گفت: « محمد بن سلمان خواهان حل مسائل از طریق گفت‌وگو با تهران است »، عادل الجبیر اعلام داشت که ادعای رژیم ایران در مورد فرستاده شدن پیام‌هایی از سوی دولت عربستان سعودی تحریف شده است .

عادل الجبیر وزیر مشاور در امور خارجه عربستان  سعودی در توئیتی تاکید کرده که ادعای رژیم ایران مبنی بر این‌که سعودی پیام‌هایی را به تهران ارسال کرده  تحریف شده است .

عادل الجبیر در ادامه نوشته است : برخی کشورهای همسایه  برای تنش‌زدایی با ایران تلاش کردند و سعودی به آنها ابلاغ کرد که موضع ریاض همانا تلاش برای برقرای امنیت و ثبات در منطقه است. تنش‌زدایی باید از سوی ایران  صورت گیرد که تنش‌زایی کرده و دست به هرج و مرج می‌زند.

عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، در ارتباط با  سفر عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر عراق، به عربستان و تلاش عراق برای کاهش تنش بین تهران و ریاض گفته بود: «ما ازهرگونه تلاشی برای کاهش تنش در منطقه استقبال می‌کنیم و بارها اعلام کرده‌ایم آمادگی داریم که اگر اختلافی وجود دارد آن را رفع کنیم ولی به نظرمی‌رسد که طرف مقابل براساس برخی از محاسبات یا توهمات این آمادگی را ندارد».

وزیر مشاور در امور خارجه سعودی افزود : «سعودی درباره یمن با رژیم ایران گفت‌وگو نکرده و نخواهد کرد و مسأله یمن به یمنی‌ها مربوط است».

الجبیر گفت :  رژیم ایران خواهان صلح در یمن نیست  چرا هیچ‌گاه در طول تاریخ خود کمک‌هایی برای توسعه این کشور ارائه نکرده است؟

علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی، در گفت‌وگو با شبکه خبری الجزیره از آمادگی به گفته وی ولیعهد عربستان برای حل‌وفصل تنش‌ها با ایران از طریق گفت‌وگو استقبال کردو گفت : « محمد بن سلمان گفته است خواهان حل مسائل از طریق گفت‌وگو با تهران است و ما از این امر استقبال می‌کنیم».

علی لاریجانی در حالی این سخنان را مطرح می کند که محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان، در مصاحبه‌ای با برنامه “۶۰ دقیقه” شبکه سی‌بی‌اس گفته است  که در ارتباط با ایران، چاره‌یابی سیاسی را به رویکرد نظامی ترجیح می‌دهد.

پس از حمله پهپادی به تأسیسات نفتی عربستان سعودی، تنش‌ها بین ایران و عربستان بالا گرفته است.

حوثی‌های یمن که مورد حمایت ایران هستند فوری  مسئولیت حمله را بر عهده گرفته‌ و اعلام کردند که  این حملات را با استفاده از ۱۰ پهپاد انجام داده‌اند، اما مقام‌های آمریکایی و سعودی و هم چنین رییس جمهوری فرانسه  به صراحت انگشت اتهام را به سوی جمهوری اسلامی نشانه رفته و از دست داشتن ایران در این حمله سخن گفته‌اند. حکومت ایران این اتهام را رد کرده است.

علی ربیعی سخنگوی دولت روحانی گفت:‌ «پیغام‌هایی از سوی برخی سران کشورها از طرف سعودی‌ها به حسن روحانی ارائه شد ولی ایران باید نشانه‌هایی از این موضوع را ببیند. عربستان اگر واقعاً به دنبال تغییر رفتار باشد، ایران از آن استقبال می‌کند».

او توضیح دیگری در مورد حامل این پیام‌ها و محتوای آن نداد.

یک دیدگاه

  1. پس درست شنیده بودیم که ملاها قراره دوتا از جزیره های ایران را به عربستان ببخشند تا بیشتر و بیشتر مردم ایران را سرکوب کنند.

Comments are closed.