لندن خواستار کاهش تنش‌ها با تهران شد

جرمی هانت وزیر امور خارجه بریتانیا

در ادامه واکنش‌ها به توقیف نفتکش بریتانیا توسط سپاه پاسداران در تنگه هرمز، وزیر دفاع بریتانیا اقدام ایران را «خصمانه» توصیف کرده و در عین حال وزیر خارجه این کشور گفته است لندن خواستار کاهش تنش‌ها با تهران است؛ همزمان اتحادیه اروپا نیز از ایران خواست که از تنش‌های بیشتر پرهیز کند.

خبرگزاری‌ها ساعاتی پیش‌تر گزارش داده بودند که وزارت خارجه بریتانیا کاردار جمهوری اسلامی در لندن را احضار کرده است.

پنی موردانت، وزیر دفاع بریتانیا، نیز با تأکید بر اینکه توقیف نفتکش استنا ایمپرو در دریای عمان صورت گرفته، اقدام ایران را «خصمانه» توصیف کرد.

خانم موردانت همچنین گفت توقیف این نفتکش در حالی صورت گرفت که یک ناوشکن بریتانیایی که به خلیج فارس اعزام شده، حدود شصت دقیقه با آن فاصله داشت.

جرمی هانت، وزیر خارجه بریتانیا، پس از این نشست در توئیترش نوشت که این کمیته بر خواست بریتانیا برای کاستن از تنش‌ها تأکید کرده اما در عین حال «تایید کرد که استنا ایمپرو در آب‌های عمان و با نقض آشکار حقوق بین‌الملل توقیف شده است».

همچنین به نوشته آقای هانت، کمیته امور اضطراری بریتانیا درباره تأمین امنیت ناوبری در تنگه هرمز نیز به بحث پرداخت و نتیجه رایزنی‌ها روز دوشنبه به پارلمان ارائه خواهد شد.

اظهارات مقام‌های بریتانیایی پس از برگزاری نشست کمیته امور اضطراری این کشور در روز شنبه ۲۹ تیر ایراد شد.

تنش بین ایران و بریتانیا به ویژه از ۱۳ تیر و در پی توقیف یک ابرنفتکش به نام «گریس ۱»، حامل نفت ایران در آب‌های جبل‌الطارق شدت یافته است.

بریتانیا و جبل‌الطارق دلیل توقیف این ابرنفتکش را حمله نفت «به مقصد سوریه» ذکر کرده‌اند اما مقام‌های جمهوری اسلامی می‌گویند این نفتکش عازم «جایی دیگر» بوده است.

در هفته‌های اخیر رهبر و همچنین شماری دیگر از مقام‌های ارشد جمهوری اسلامی گفته بودند که توقیف این نفتکش «بدون پاسخ نخواهد ماند»؛ چند نماینده مجلس نیز خواستار توقیف یک نفتکش بریتانیایی شده بودند.