لوفیگارو: «سپاه پاسداران از صلح امارات با اسرائیل و خطرات نظامی آن هراسناک است»

روزنامه فرانسوی لوفیگارو چاپ پاریس، در مقاله ای به قلم خبرنگار آن در تهران نوشت : سپاه پاسداران از ارتباط اسرائیل با کشورهای منطقه  به هراس افتاده است و  احساس می‌کند که از داخل و خارج در محاصرۀ اسرائیل افتاده است

ژورژ مالبرونو، فرستادۀ ویژه فیگارو به تهران، با انتشار مطلبی در این نشریه نوشته است که پس از عادی شدن مناسبات اسرائیل با امارات و بحرین، و کشورهای منطقه ، حکومت ایران به ویژه سپاه پاسداران بیش از گذشته خود را در محاصرۀ اسرائیل می‌بینند و آن دسته از ایرانیان مرفه نیز که تا همین اواخر برای تفریح به دبی سفر می‌کردند حال احساس می‌کنند که از این پس امارات اسرائیلی‌ها را به ایرانیان ترجیح می‌دهد.

مالبرونو در ادامه نوشته است  که طی ماههای گذشته – از زمان عادی شدن مناسبات اسرائیل و امارات-، دست کم صد هزار اسرائیلی به دبی سفر کرده‌اند.

در همین راستا،  یک دیپلمات اروپایی در تهران نیز به خبرنگار فیگارو گفته است که توافقات صلح میان اسرائیل و کشورهای عرب خلیج فارس داده‌های منطقه را تغییر داده و از این تغییر،  رهبران ایران خوب آگاه هستند.

حسین کنعانی مقدم از کادرهای قدیمی سپاه پاسداران که اکنون به کار تجارت مشغول است به فیگارو گفته است که در پی توافقات صلح میان اسرائیل و کشورهای عرب خلیج فارس حکومت ایران “ناگهان احساس کرده است که نه فقط در محاصرۀ متحدان اسرائیل است، بلکه اسرائیل به همسایه ایران بدل شده و این خطرناک است، زیرا اسرائیل از این پس پایگاه‌های جاسوسی خود را علیه رژیم ایران در این کشورها تقویت خواهد کرد.

فرستادۀ ویژه فیگارو به جنگ پنهانی که سال‌هاست میان اسرائیل و حکومت  در جریان است، پرداخته و از ترور محسن فخری زاده به عنوان آخرین پردۀ این جنگ اشاره کرده است.

حسین کنعانی مقدم در ادامه به خبرنگار فیگارو گفته است که “ترور محسن فخری‌زاده نه ارزش نظامی، بلکه ارزش اطلاعاتی و روانی داشت.”

به گفتۀ کادر قدیمی سپاه پاسداران، محسن فخری‌زاده توسط یک افسر اطلاعاتی اسرائیلی که وارد ایران شده به قتل نرسیده است. به گفتۀ کنعانی مقدم “محسن فخری زاده توسط عناصر اسرائیل در داخل کشور نظیر سازمان مجاهدین خلق به قتل رسیده است.”

ژورژ مالبرنو در ادامه  افزوده است که قتل محسن فخری زاده در هر حال نشان داد که اسرائیل پس از ربودن ۵۵٠٠٠ صفحه سند محرمانۀ برنامۀ اتمی ایران عوامل نفوذی خود را تا بالاترین مدارج قدرت و از جمله در نزد مقاماتی که سنگین‌ترین اطلاعات محرمانه را در جمهوری اسلامی ایران دارند مستقر کرده است.

حسین شریعتمداری، مدیر مسئول روزنامۀ “کیهان” نیز به خبرنگار فیگارو گفته است که “حکومت ایران  هرگز مقابله با نفوذ دشمنان را متوقف نخواهد کرد.”

وی افزوده است : “اگر چه ما چهل سال است که با این معضل نفوذ مقابله می‌کنیم، اما هرگز نباید احتیاط را از یاد ببریم .”

حسین شریعتمداری در ادامه ادعا کرده است که اسرائیل عاقبت توسط حکومت ایران  “تنبیه خواهد شد.”

فیگارو تصریح نموده که نگرانی مقامات رژیم ایران  این روزها از “نفوذ دشمنان” چنان بالا گرفته که حتی جهانگردان آمریکایی، کانادایی و انگلیسی را تا دم در اتاق‌های شان در هتل‌های ایران همراهی می‌کنند.

حسین شریعتمداری در ادامه مدعی شده که عادی شدن مناسبات اسرائیل و امارات انتقام جویی را برای حکومت  ایران آسان کرده که به ادعای او از این پس قادر است “با یک تیر دو نشان بزند.”

البته، خبرنگار فیگارو این قبیل سخنان را “تبلیغاتی” توصیف کرده و به نقل از یک دیپلمات نوشته است که “ایران هرگز کوچکترین مشکلی برای امارات به وجود نخواهد آورد، زیرا، دبی پایتخت اقتصادی ایران است. در سال های رونق همکاری های اقتصادی ۴٠٠ هزار ایرانی فقط در دبی به سر می بردند. هر چند این رقم امروز کاهش یافته، اما، دوبی همچنان به ویژه در زمانۀ تحریم‌های آمریکا سکوی صادرات ایران و نه فقط صادرات نفت، بلکه صادرات فولاد نیز به شمار می‌رود.”

فیگارو سپس افزوده است که هم اکنون دو بانک سپاه پاسداران با مجوز امیرنشین دبی در این شهر فعّال هستند.

به گفتۀ خبرنگار فیگارو، حکومت تهران برای مقابله با تهدید اسرائیل و آمریکا در مرزهایش از نیروهای نیابتی خود در عراق، لبنان و یمن استفاده می‌کند و برغم بمباران‌های منظم اسرائیل ایجاد پایگاه در سوریه همچنان از اولویت‌های ایران به شمار می‌رود.

حسین شریعتمداری در پایان به خبرنگار فیگارو گفته است که از ترس حکومت ایران  “حالا اسرائیل ناچار است دور خود دیوار بکشد.”