لوموند : حکومت شرایط برای پیروزی رئیسی در انتخابات و تبدیل وی به رهبر آینده ایران را  فراهم کرده  است

نشریه لوموند چاپ پاریس ، در شمارۀ امروز خود، مطلبی را درباره  انتخابات ریاست جمهوری ایران و آخرین تصمیم‌های شورای نگهبان اختصاص داده و نوشته است  که مقامات رژیم ایران برای به کرسی نشاندن نامزد مورد نظر خود، ابراهیم رئیسی، انتخابات ریاست جمهوری را با حذف رقبای وی قفل کرده‌اند.

این روزنامه فرانسوی نگاشته است :  که در نبود رقیب  ابراهیم رئیسی که در تمام پرونده‌های بزرگ نقض حقوق بشر در ایران دست داشته قرار است رئیس جمهوری آیندۀ شود.

در ادامه این یادداشت  از رد صلاحیت علی لاریجانی، مشاور رهبر و رئیس پیشین مجلس ، به عنوان تصمیم غیرمنتظره شورای نگهبان یاد کرده و افزوده است که به دلیل پشتیبانی لاریجانی از برجام و همسویی‌ وی با حسن روحانی تندروترین گرایش‌های جناح محافظه‌کار حکومت اسلامی از او متنفرند، هر چند رد صلاحیت وی آشوبی در بین محافظه کاران سنتی می به پا کرده است.

در همین راستا، یک تحلیلگر محافظه‌کار جمهوری اسلامی که نخواست نامش فاش شود به لوموند گفته است که حتی گروه‌های باصطلاح انقلابی حکومت اسلامی از حذف علی لاریجانی بُهت‌زده‌اند، به طوری که حتی برادر وی، صادق لاریجانی، رئیس پیشین قوۀ قضائیه و عضو فقهای شورای نگهبان، تصمیم‌های اخیر این نهاد را غیرقابل دفاع دانسته است.

لوموند بعید ندانسته که وضعیت حاضر به کاهش دوبارۀ نرخ مشارکت در انتخابات آیندۀ ریاست جمهوری منجر شود. یادآور شده که در آخرین انتخابات مجلس بر اساس آمار رسمی بیش از ۵٧ درصد رأی‌دهندگان از شرکت در انتخابات خودداری کردند.

این نشریه افزوده است :  حسن روحانی در نامه‌ای به رهبر حکومت اسلامی ایران، علی خامنه‌ای، از او خواسته است که با تغییر فهرست نامزدهای تایید صلاحیت شده بستر رقابت و در نتیجه مشارکت بالای رأی‌دهندگان در انتخابات را فراهم کند.

احمد سلامتیان، نمایندۀ پیشین  مجلس و معاون وزیر خارجه در کابینۀ مهدی بازرگان که در پاریس زندگی می‌کند به خبرنگار لوموند گفته است که ابراهیم رئیسی به شیوۀ پوتین قوۀ قضائیه ایران را اداره کرده است. به گفتۀ سلامتیان، قوۀ قضائیه ایران امروز پلیسی‌تر، متمرکزتر و سخت‌تر از گذشته شده و در خدمت اهداف سیاسی رئیس معمم آن عمل می‌کند.

سلامتیان از آخوند  ابراهیم رئیسی به عنوان “فرزند معنوی” علی خامنه‌ای یاد کرده و با اشاره به علاقۀ  خاص خامنه‌ای به ابراهیم رئیسی پیش بینی کرده است که رئیس کنونی قوۀ قضائیه پس از انتخابات ریاست جمهوری به رهبر آینده و جانشین علی خامنه‌ای نیز تبدیل شود.  سلامتیان گفته است که هدف در مرحلۀ حاضر صعود بی مانع رئیسی به ریاست جمهوری است تا پس از کسب مشروعیت مردمی در مرحلۀ بعد جانشین علی خامنه‌ای شود.

در پایان مقاله‌نویس لوموند به نتایج یک افکارسنجی انتشار یافته توسط خبرگزاری فارس، وابسته به سپاه پاسداران، اشاره شده که نرخ مشارکت در انتخابات آینده را ۵٣ درصد و آرای ابراهیم رئیسی را ٧٢٫۵ درصد پیش‌بینی کرده است.

لوموند نوشته است  که در دهمین انتخابات ریاست جمهوری که به روی کار آمدن محمود احمدی‌نژاد منجر شد، خبرگزاری فارس پیش از پایان رأی‌گیری آرای محمود احمدی‌نژاد، به عنوان پیروز انتخابات، را اعلام کرد.