لوموند: هلاکت قاسم سلیمانی نشان آن است که آمریکا سیاستش را در برابر رژیم ایران تغییر داده است

روزنامه فرانسوی لوموند، با انتشار گزارشی،  نتایج احتمالی قتل قاسم سلیمانی در عراق را مورد بررسی قرار داد و نوشت: «قاسم سلیمانی، فردی بود که از نظر آمریکائیان خاورمیانه را ویران کرد».

لوموند نوشت: «اوج گرفتن تنش میان ایران و آمریکا پس از کشته شدن قاسم سلیمانی و رهبران نیروهای شبه نظامی عراقی وابسته به ایران توسط امریکا موجب نگرانی است . و نشان تغییر راهبرد آمریکا در برابر ایران است».

لوموند، در ادامه نوشته:  حملۀ هدفمند به قاسم سلیمانی ، نتیجۀ افزایش بیش از پیشِ تنش میان ایران و آمریکا در پی پشت کردن واشینگتن به توافق اتمی وین دانسته  و آن را بگفتۀ کارشناسان به میزان قتل اسامه بن لادن، رهبر القاعده و ابوبکر البغدادی رهبر داعش، پُراهمیت می‌خواند.

لوموند نوشته : قاسم سلیمانی، فرماندۀ نیروی قدس که از سوی آمریکا یک سازمان تروریستی تلقی می‌شد، به مدت دو دهه میان تهران، بغداد، دمشق و بیروت سازمان‌دهندۀ حملات و جنگ‌های ایران در خاورمیانه بود. او که وظیفۀ تدوین راهبرد نظامی و نیز نمایندگی حکومتی جمهوری اسلامی ایران در این مناطق بر عهده داشت، در سال ٢٠٠٣ در کنار شبه نظامیان شیعی عراق در مقابله با آمریکا، سپس در سال ٢٠٠۶ در کنار حزب‌الله در برابر اسرائیل و از ٢٠١١ به اینسو همراه با نیروهای وفادار به بشار اسد در برابر شورش مردم این کشور قرار داشت.

از نظر لوموند اثرات از میان رفتن او بویژه در عراق محسوس خواهد بود، زیرا که نمایندۀ وفادار وی در این کشور و کارگزار او نزد شبه نظامیان شیعه، أبو مهدی المهندس، که دشمن شمارۀ یک آمریکا در عراق به حساب می‌آمد و نام وی در سیاهۀ تروریست‌ها نوشته شده بود نیز در همین حمله جان خود را از دست داد.

أبو مهندس که تابعیت دوگانۀ ایرانی عراقی داشت در سال‌های‌ جنگ میان دوکشور در کنار ایران و در برابر ارتش صدام حسین جنگیده بود. او به دست داشتن در انفجارهای مُهلک علیۀ سفارتخانه‌های آمریکا و فرانسه در کویت در سال ١٩٨٣ متهم بود، در تشکیل «کتائب حزب‌الله»، شبه نظامیان وابسته به ایران در عراق دست داشت و وظیفۀ او اینک در عراق این بود که مانع کنترل نخست وزیر و دولت بر شبه نظامیان شیعی این کشور شود. شبه نظامیانی که به ظاهر در ارتش و دیگر نیروهای انتظامی این کشور ادغام شده‌اند.

لوموند، نوشت : واشنگتن اطمینان دارد که «مرگ قاسم سلیمانی نفوذ و دخالت ایران در منطقه را کاهش خواهد داد».

لوموند در مقالۀ دیگری به قلم «لوئی اَمبر» به ترسیم سیمای قاسم سلیمانی پرداخته و بر نقش او در «شکل دادن محور نفوذ ایران در عراق، سوریه و لبنان» از راه «اعمال خشونت، صبر و درک دقیق سیاسی» تأکید کرده است. «لوئی اَمبر» می‌نویسد «قاسم سلیمانی در خانواده‌ای بشدت فقیر در کرمان زاده شد و از ١٣ سالگی به کارگری ساختمان روی آورد و هنگامی که یک سال پس از انقلاب اسلامی در ایران، صدام حسین این کشور را مورد حمله قرار داد»، وی که «به عضویت نیروئی از داوطلبانِ متشکل از وطن پرستان، اشرار و مذهبیون» درآمده بود «پا به میدان جنگ گذاشت و دیگر هرگز از آن خارج نشد».

یک دیدگاه

  1. سلیمانی یک تروریست و قاتل حرفه ای بود و حقش بود که به ان طریق به هلاکت برسد. او جدیدا دستور قتل ۱۵۰۰ نفر از جوانانمان را داده بود.

    در ضمن من نمیفهمم که چرا کانال های خبری در اروپا از ان تروریست به عنوان یک ژنرال یاد میکنند؟؟!! ژنرال یک مقام ارتشی است و نباید برای کسی که افراد میهن خود را میکشد استفاده بشود، چرا که یک سرباز از هم میهنانش در برابر دشمنان دفاع میکند.

Comments are closed.