لوگوی سرکاغذ توییتری موگرینی موجب شد که در ایران او را به نیت تجزیه خاورمیانه متهم کنند

تصویر یک اثر هنری در سربرگ حساب رسمی خانم فدریکا موگرینی سرپرست سیاست خارجی اتحادیه اروپا، خشم حکومت اسلامی ایران را برانگیخته که ادعا می کند این نقشه ه شباهت شگفت انگیزی به نقشه مجعول خاورمیانه جدید دارد.  این نقشه واکنش‌های گسترده‌ای نیز در فضای اجتماعی به‌دنبال آورد و ادعا شد که خانم موگرینی از تجریه کشورهای خاورمیانه جانبداری می کند.

خانم موگرینی که نقش موثری در رسیدن به توافق هسته‌ای موسوم به برجام داشت، یک تصویر رنگارنگ، ولی جنجالی را در سربرگ حساب رسمی خود در توئیتر قرار داده که  بخش خاورمیانه آن شباهت زیادی به نقشه ای دارد که سال ها پیش ادعا شده بود طرحی برای تجزیه کشورهای خاورمیانه است.

سخنگوی موگرینی در واکنش گفت که این  تنها یک اثر هنری است و ارتباطی با سیاست ندارد، اگرچه برخی مناطق دیگر جهان نیز به‌صورت نسبتاً مخدوشی به ‌تصویر کشیده شده‌اند.

خبرگزاری تسنیم در تهران در گزارش خود ادعا کرد که لوگوی انتخاب شده توسط خانم موگرینی، شباهت‌هایی با نقشه آمریکایی ــ انگلیسی خاورمیانه دارد. تسنیم توضیح نمی دهد که نقشه منسوب شده با ایالات متحده و بریتانیا، چه هنگام و در کجا منتشر شده است. برخی پژوهشگران امور خاورمیاه در کشورهای غربی، در سال های گذشته نقشه هایی را در مورد طرح هایی که در گذشته برای تقسیم بندی سرزمین های خاورمیانه پیشنهاد شده بود ارائه دادند. ولی همه این طرح به پیش از جنگ جهانی دوم مربوط می شود و متعلق به دوران پس از فروپاشی امپراطوری عثمانی بدنبال جنگ جهانی اول است و به هیچ وجه اشاره ای به نقشه جغرافیایی امروز یا فردای خاورمیانه ندارد.

یک دیدگاه

 1. ابتدا اینکه اتحادیه اروپا هم راستا با رژیم تروریستی ملاتاریا است و در همه این سالها با حمایتش این را نشان داده و هیچ تفاوتی میان سیاست پیشگان اروپایی و امریکایی با رژیم آخوندی وجود ندارد. اگر ۲۰۰ سال گذشته را هم بتوانیم نادیده بگیریم که نمی شود!، در ۴ دهه گذشته بخوبی ماهیت اروپا و امریکا نمایان شده که بر اساس اسناد منتشر شده پراکنده، اینها در بقدرت رسیدن آخوندها دخالت مستقیم داشته اند و تاکنون هم حمایت کرده اند این جنایتکاران را.
  سابقه سیاه اروپا، انگلیس و حتی امریکا در تجاوز به خاک ایران و دخالت های بیشمار در سرنوشت مردم ایران، موجب شده هر کاری که این سیاست پیشگان انجام می دهند با واکنش منفی مردم ایران روبرو شوند.
  مردم اسرائیل هنوز جنایات هیتلر را فراموش نکرده و نمی کنند که حق هم دارند، چطور ما ایرانیان جنایات اروپا، انگلیس، امریکا را فراموش کنیم. چون جنایات هیتلر مربوط به جنگ جهانی دوم بوده باید مردم یهود آن را فراموش کنند.
  مهمترین عامل وضعیت کنونی ایران که بقدرت رساندن و حمایت آخوندهای جانی بوده، نتیجه سیاست همین کشورهاست و همچنان هم از حمایتشان دست برنمی دارند.
  چطور می شود که یک شخصی می آید جهان را و خصوصا منطقه ما و ایران را پاره پاره تصویر می کند و موگرینی هم آن را سربرگ توییتر خود می کند.
  همه هر کاری دوست دارند می کنند، ما اگر کوچکترین سخنی بگوییم هزار برچسب نژادی و قومی و مذهبی می زنند.
  موگرینی یک کمونیست است و چپ ها جز مرگ برای جهان دستاوری نداشته اند.

Comments are closed.