لیندسی گراهام، در سفر به اسرائیل  گفت : برجام مستحکم‌تر و بلندمدت‌تر امکان‌پذیر نیست

لیندسی گراهام، سناتور ارشد جمهوری‌خواه آمریکایی در جمع خبرنگاران در اسرائیل با اشاره به موضع دولت جو بایدن که گفته است پس از بازگشت دوباره حکومت  ایران به «برجام»، با این کشور توافقی «مستحکم‌تر و بلندمدت‌تر» منعقد خواهد کرد، گفت: «برجام مستحکم‌تر و بلندمدت‌تر امکان‌پذیر نیست.»

گراهام در ادامه افزود:  اگر دنیا متحد باشد و در برابر ایران بایستد آنگاه ، می‌شود از یک مسابقه تسلیحاتی هسته‌ای در خاورمیانه جلوگیری کرد».

وی گفت:  تهران «به عنوان تنبیه برای رفتارهای نادرست خود، باید احساس درد بیشتری کند.»

این سناتور آمریکایی در ادامه گفت  که موضع عرب‌ها و اسرائیل درباره توافق هسته‌ای ایران یکی است. به گفته وی، همسایگان ایران یقین دارند که «نمی‌توان در باب برنامه غنی‌سازی به ایران اعتماد کرد.»

گراهام گفت که او و رابرت منندز، سناتور ارشد دموکرات، به زودی در روزنامه «واشنگتن پست» طرحی منتشر کرده و خواستار جایگزینی برای برجام خواهند شد.

وی  در باب جزئیات این طرح جایگزین گفت : «این موضع اصلی فرانسه بود، که ایران و عرب‌ها می‌توانند هرچقدر انرژی هسته‌ای می‌خواهند، از یک بانک بین‌المللی سوخت دریافت کنند، اما به هیچ کس در منطقه اجازه غنی‌سازی داده نشود.»

گراهام افزود: سیاستمداران اسرائیلی که با آنها ملاقات کرده، بسیار از این ایده خرسند هستند؛ و تاکید کرد که او و منندز این ایده را به دولت بایدن ارائه خواهند کرد.

این سناتور جمهوری خواه در پایان گفت: «رژیم ایران بزرگترین حامی تروریسم در جهان است و هیچ چیزی هم مانع‌شان نمی‌شود. بدون حمایت ایران، حماس و حزب‌الله از کار می‌افتند. وقتی صحبت از تهدید علیه امنیت ملی اسرائیل می‌شود، همه راه‌ها به تهران ختم می‌شود.»

سه سناتور حزب جمهوری‌خواه، تد کروز از تگزاس، بیل هَگِرتی از تنسی، و لیندسی گراهام از کارولینای جنوبی، که همگی عضو «کمیته روابط خارجی سنا»ی آمریکا هستند، شامگاه یکشنبه ۳۰ مه ۲۰۲۱، به اسرائیل سفر کرده‌اند.