ماجرای قتل جمال خاشقجی ممکن است به تلاش های پرزیدنت ترامپ برای ایجاد جبهه عربی علیه رژیم ایران آسیب برساند

پرزیدنت ترامپ ابتدا در مورد این قتل سخنان شدید اللحنی بیان کرد و گفت که اگر این قتل به وقوع پیوسته عاقبت خوبی نخواهد داشت

برخی محافل سیاسی عربی ارزیابی می کنند که ماجرای قتل تکان دهنده جمال خاشقجی روزنامه نگار عربستان در کنسولگری آن کشور در استانبول به تلاش ایالات متحده برای ایجاد یک اتحاد با کشورهای عرب به منظور مبارزه با حکومت اسلامی ایران آسیب رسانده است.

دولت ریاض قتل خاشقجی در کنسولگری را تائید کرده، ولی ادعا می کند که این جنایت توسط یک گروه افراد خودسر صورت گرفته و به دستور مقامات ارشد عربستان نبوده است.

با این همه، دولت ریاض آشکارا از همکاری به منظور افشای همه جزئیات قتل و انتشار هویت عاملان و آمران این جنایت خودداری می ورزد و هنوز اثری هم از جسد به دست نیامده و در برخی گزارش ها ادعا شده که قطعات پیکر خاشقجی در اسید آب شده است.

پرزیدنت ترامپ ابتدا در مورد این قتل سخنان شدید اللحنی بیان کرد و گفت که اگر این قتل به وقوع پیوسته عاقبت خوبی نخواهد داشت. ولی کوتاه مدتی پس از آن، رئیس جمهوری آمریکا از اهمیت روابط با عربستان و معامله بزرگ اسلحه با آن کشور سخن گفت.

تحلیلگران اکنون می گویند که این ماجرا، به تلاش ایالات متحده برای برپایی یک محور عربی علیه زیاده خواهی های حکومت اسلامی ایران آسیب رسانده است. رویترز در گزارش امروز خود نوشت که پرزیدنت ترامپ قصد داشت که در چارچوب برنامه خود، به زودی دیداری با سران امیرنشین ها عرب در حوزه خلیج فارس داشته باشد. ولی ماجرای قتل خاشقجی به این تلاش لطمه زده و هنوز معلوم نیست که چنین دیداری را چه هنگام می توان برگزار کرد.