ماجرای قتل خاشقجی به جای خود، ایالات متحده می خواهد سامانه های ضد هوایی، علیه حکومت ایران، به عربستان سعودی بفروشد

ایالات متحده می گوید که آماده فروش سامانه های دفاع ضد هوایی به عربستان می باشد

در همان حال که سازمان های حقوق بشر و مخالفان حکومت عربستان می کوشند محمد بن سلمان ولیعهد عربستان را به پای میز محاکمه بکشانند و او را به مسؤولیت مستقیم قتل جمال خاشقجی متهم می سازند، ایالات متحده اعلام داشت که قصد دارد شبکه های ضد موشکی و دفاع ضد هوایی به عربستان بفروشد تا بتواند از خود در برابر حملات دشمنان، و از جمله حکومت اسلامی ایران دفاع کند.

چند ماه پیش از وقوع قتل خاشقجی، دولت عربستان خرید یکصد میلیارد دلار اسلحه از ایالات متحده را قطعی کرده بود و ارزیابی می شد که در طول زمان، این معامله تسلیحاتی بر چهارصد میلیارد دلار بالغ شود. اکنون ایالات متحده می گوید که آماده فروش سامانه های دفاع ضد هوایی به عربستان می باشد که در معرض تهدیدهای مداوم حکومت ایران قرار دارد.

در دو سال اخیر، خاک عربستان هدف صدها موشکی قرار گرفته که رژیم ایران در اختیار حوثی های یمن قرار داده بود. چریک های حوثی با این حملات موشکی، می کوشند به عربستان و مردم آن کشور آسیب برسانند و حکومت خاندان سعودی را متزلزل سازند. حکومت ایران، رژیم عربستان را “وهابی های کافر” می خواند  و از دیرباز گفته است که قصد براندازی آنان را دارد.

خبر فروش سامانه ضد هوایی به عربستان، در حالی اعلام می شود که شماری از نمایندگان کنگره آمریکا می کوشند دولت عربستان را  به خاطر جنایاتی که ارتش آن کشور در جنگ یمن مرتکب گردیده، دولت واشنگتن را از فروش اسلحه به دولت ریاض باز دارند.

پرزیدنت ترامپ معاون خویش و همچنین وزیر خارجه را به کنگره فرستاده، تا نمایندگان را متقاعد سازند که انجام این معامله بزرگ تسلیحاتی، تا چه می تواند به سود ایالات متحده نیز باشد.

در یک گزارش دیگر آمده است که حکومت ایران با اختصاص دادن بودجه های کلان برای تولید جنگ افزارهای تهاجمی، توانسته است پهپادهای جنگی پیشرفته ای تولید کند و اکنون آن را د ر اختیار حوثی های یمن قرار می دهد تا در جنگ با نیروهای عربستان و ائتلاف عربی از آن استفاده کنند.

آگاهان می گویند که رژیم ایران، جنگ یمن را به فرصتی برای آزمایش جنگ افزارهای تولیدی خود مبدل ساخته و عملا باعث قربانی کردن افراد غیرنظامی یمن می شود تا بتواند جنگ افزارهای خود را در شرایط واقعی آزمایش کند و در آینده بتواند سلاح های کشنده تری بسازد.