ماجرای قتل فجیع خاشقجی و مسؤولیت احتمالی ولیعهد عربستان در این جنایت، دولت پرزیدنت ترامپ را در برابر یک معضل بزرگ دیپلماتیک قرار داده است

پرزیدنت ترامپ در آخرین دیدار با ملک سلمان پادشاه عربستان

پرزیدنت ترامپ اکنون در برابر یک تصمیم بین المللی دشوار دیگر نیز قرار دارد و آن، شیوه رفتار در برابر عربستان سعودی است که اکنون علنا تائید می کند که روزنامه نگار سعودی جمال خاشقجی، در کنسولگری عربستان در استانبول جان خود را از دست داده است.

البته دولت ریاض ادعا می کند که قتلی صورت نگرفته، بلکه خاشقجی هنگام یک کتک کاری جان خود را از دست داده است.

در گزارش های پیشین گفته شده بود که در همان روز که خاشقجی وارد کنسولگری شد تا برای ازدواج خود برگه ای بگیرد، یک گروه دوازده نفره از ماموران شکنجه گر عربستان به طور ناگهانی به استانبول آمدند و ساعتی بعد ساختمان کنسولگری را ترک گفتند و به ریاض بازگشتند.

احتمالِ قریب به یقین آن است که این افراد برای قتل خاشقجی با چنین شتابی از عربستان آمده اند.

پرسش، اکنون آن است که جسد را کجا دفن کرده اند. منابع اطلاعاتی ترکیه بر این گمان هستند که جسد تکه تکه گردیده و نابود شده است.

پرزیدنت ترامپ، در یک تلاش آشکار برای آن که به روابط بسیار دوستانه با عربستان آسیبی نرسد، ادعا می کند که ولیعهد عربستان، محمد بن سلمان از این قتل آگاهی نداشته و دستور آن را صادر نکرده است. ادعا آن است که این قتل توسط گروهی افراد خودسر صورت گرفته است – ادعایی که پذیرفتن آن بسیار دشوار است.

پرزیدنت ترامپ که در یک همایش انتخابات میان دوره ای کنگره، در برابر گروهی از طرفداران حزب جمهوریخواه سخن می گفت، در عین حال اظهار داشت که از آن چه در کنسولگری عربستان در استانبول رخ داده، به شدت ناخرسند است و شیوه رفتاری دولت ریاض را نیز باطل می داند.

ولی او در عین حال گفت که عربستان یک خریدار بزرگ جنگ افزار از ایالات متحده می باشد – و مهمتر از آن، عربستان حلقه اصلی ایجاد جبهه ای علیه زیاده خواهی های حکومت اسلامی ایران به شمار می آید.

خاشقجی که در ایالات متحده زندگی می کرد، چند روز پیش از قتلش، در مصاحبه با یک روزنامه آمریکایی، از عملکرد ولیعهد عربستان انتقاد کرده بود. از این رو، شماری از تحلیلگران بر این گمان هستند که او به دستور شخص محمد بن سلمان به قتل رسیده است.

آگاهان می گویند که بن سلمان در ماه های اخیر، با اجرای یک رشته اصلاحات اجتماعی در عربستان، توانسته بود پشتیبانی غرب را جلب کند و به عنوان یک ولیعهد روشنفکر و خواهان مدرنیزاسیون معرفی شود. ولی اگر مسلم گردد که قتل آن روزنامه نگار به دستور وی صورت گرفته، او اعتبار خود را از دست خواهد داد.

آگاهان می گویند که با به وجود آمدن این وضع تازه، اکنون مشاوران پرزیدنت ترامپ باید در جستجوی راهکاری باشند که هم بتواند ایالات متحده را همچنان پشتیبان عدالت و انصاف نشان دهد، و هم به روابط بسیار نزدیک و به شدت حساس بین واشنگتن و ریاض آسیبی وارد نسازد.

 

یک دیدگاه

Comments are closed.