ماموریت اصلی بی‌بی‌سی فارسی چیست؟ پویا مهرفر

از زمانى که انگلستان از قدرت اثرگذارى بر جهان کنار رفته و آمریکا نقش اول را به عهده داشته است، چهره انگلیس همواره با روباه‌صفتى توصیف شده است. شاید ملکه انگلیس آن «شیر پیر» به این لقب افتخار کند ولى براى ما ایرانیان باید درسى باشد که از این کشور و سیاست‌هاى ضد بشرى‌اش دور بمانیم. بى‌گمان فرداى ایران باید این رابطه با دقت و با توجه به منافع ایرانیان مورد بازبینى قرار گیرد و نقش ایرانیان درگیر در این سیاست نقد و حتى صدمات آنان مورد ارزیابى کمى‌ و کیفى واقع شود.

امروز تلاش تمام عیار و روباه‌صفتانه انگلیس براى خرابکارى در ارتباط ایرانیان با آمریکا در عرصه عمل و عرصه ذهن است.

در عرصه ذهن نقش اصلى به بى‌بى‌سى و روشنفکران ضد ملى و خودفروخته از جمله چپ‌هاى انگلیسى‌شده‌اى چون نگهدار و مجریان و دست اندرکاران بى‌بى‌سى و نیز ملى- مذهبى‌ها واگذار شده است.

تمام تلاش آنان در دو محور خلاصه ‌مى‌شود:

اول؛ خراب کردن ذهن ایرانیان نسبت به امریکا
دوم؛ دشمنى با شاهزاده رضا پهلوى

بى‌بى‌سى که مدیریت مستقیم و غیرمستقیم آن در دست مدیران انگلیسی آن است، با برنامه‌اى روباه‌صفتانه از دیدگاه چپ براى تخریب رابطه ایران با آمریکا سود ‌مى‌برد، در حالی که خود این کشور در هر بزنگاهى به دم آمریکا وصل ‌مى‌شود تا از هر روزنه اقتصادی که آمریکا ‌مى‌گشاید لفت و لیس کند و اخیراً در چرخشى ١٨٠ درجه‌اى خود را هم‌پیمان آمریکا نامیده است.

استفاده از دیدگاه چپ با ژست دموکراتیک دروغین انگلیسى دو خاصیت براى حاکمان انگلستان دارد:

چپ توانایى ایدئولوژیک دشمنى با آمریکا را دارد و از این جهت قابل اعتماد و توانمند است.
با ژست دموکراسى‌خواهى، دشمنى خود با آمریکا را رسمى‌ نمى‌کند و ‌مى‌تواند خود را متحد آمریکا بداند.

با هر انتقادى و حتى با رویگردانى ایرانیان از بى‌بى‌سى این سیاست ادامه خواهد یافت. این سیاست رسمى‌ انگلیس و سیاست ماندگار روباه پیر است.

نمونه بارز آن برنامه اخیر «پرگار» است. مجرى توانمند و داناى پرگار آقاى داریوش کریمى‌ با دقت تلاش دارد تا روح آمریکاستیزى را در ایرانیان با این سوال میهمان ناشناس (ویکتوریا طهماسبى) جا بیاندازد که آمریکا چکاره است که از آنسوى آب‌ها به خلیج فارس آمده است و با لبخندى ملیح وى را هدایت ‌مى‌کند.

امروز اندیشمندان ایرانى‌، ساز و کار جهانى ارتباطات اقتصادى و ارزش امنیت اقتصادى سرمایه جهانى را درک ‌مى‌کنند و ‌مى‌دانند که کنترل این امنیت در درجه اول با توان نظا‌مى‌ آمریکا ممکن است و این امنیت را به دست داعشیان جمهورى اسلا‌مى‌ نمى‌توان قرار داد و فریب ملى‌گرایى دروغین را نخواهند خورد. سردمداران کاسه‌لیس انگلیس و ملکه روباه‌صفت‌اش نیز به اهمیت آن آگاهند و به محض فرصت یافتن به دنبال آمریکا، ارتش خود را گسیل ‌مى‌کنند. ما ایرانیان از آن نادانى و جهل و غرور کاذب که فریب فریبکاران را بخوریم فاصله ‌مى‌گیریم و خواهان ارتباط تنگاتنگ با دموکراسى برتر جهان و قدرت اصلى اقتصادى و نظا‌مى‌ جهان یعنى آمریکا هستیم. تلاش شما خائنان به وطن، آب در‌ هاون کوفتن است. تلاش خودفروخته‌هاى انگلیسى براى بازى نقش مدافعان منافع ملى و ملى‌گرایى دروغین از هم‌اکنون شکست خورده است.

من به عنوان یک ایرانى به ایرانیانى که در بى‌بى‌سى تلاش براى ادامه این فریبکاری دارند، یادآوری ‌مى‌کنم که در آینده‌ی ایران نیر اعمال آنان مورد ارزیابى و داوری قرار خواهد گرفت.

مورد دوم تخریب در مورد شاهزاده رضا پهلوى است که ایشان دانا و توانا هستند و من جواب را به خود ایشان واگذار ‌مى‌کنم.
لس آنجلس

برگرفته از کیهان لندن

 

9 دیدگاه‌

 1. مردم در ایران به تنها کشوری که اعتماد دارند اسرائیل است . دلایل بسیار منطقی هم بابت این اعتماد و علاقه وجود دارد زیرا اسرائیل تنها کشوری است که مخالف رژیم ایران است و با مردم ایران اعلام همبستگی کرده است ولی هرگز به مردم ایران خیانت نکرده است . انگلیس در جنگ جهانی اول و دوم و بسیاری از زمانها با سیاست های استعماری خود بر علیه مردم ایران عمل کرده است . روسیه که مشخصاً از گذشته فقط بر علیه منافع ایران گام برداشته و حزب توده و همین مجاهدین ثمره همین روسها در ایران است و آمریکا هم بارها در پرونده های مختلف بر علیه مردم ایران عمل کرده است و تنها منافع خود را دنبال کرده است ولی اسرائیل از زمان استقلال خود و حتی قبل از استقلال همیشه برای بهبود مردم ایران تلاش کرده است . ما در تبلیغات خودمان از مدارس آلیانس گرفته تا ماجرای فروش تسلیحات به ایران در زمان جنگ را به عنوان همراهی یهودیان و اسرائیل با ایرانیان عنوان میکنیم و این باعث شده مردم ایران به تنها کشوری که اعتماد دارند اسرائیل باشد . باور کنید خیلی پیش آمده که در جایی قبل از آنکه من بخواهم از دوستی اسرائیل با ایران و دوستی اسرائیل با مردم ایران سخن بگویم خود مردم این مسائل را میگویند خود مردم حسرت این را میخورند که چرا ایران در حال حاضر متحد اسرائیل نیست . ( نئو هاگانا ایران )

 2. احسنت آفرین : درطول تاریخ همواره انگلیسی ها برای ما ایرانیان مشکلات زیادی زیادی درست کرده اند مخصوصا از زمان قاجار تا همین الآن و امیدوارم رضاشاه دوم برای همیشه دست انها راکوتاه کند

 3. شما با هوش ترین و رو راست ترین و دوست داراترین و شجاع ترین ایرانی خارج از کشور هستید خداوند توانا و دانا موفق و توانمند ترتان کند

 4. تا چند سال پیش بودند کسانی در ایران که همچنان رژیم را لااقل در صورت اصلاحات اساسی قبول داشتند و در خارج نیز ناظران و سیاستمداران با این تصور که اگر این جناح برود و آن جناح بیاید، وضعیت عوض میشود به تعامل با رژیم میپرداختند. امروزه جز معدودی از گماشتگان رژیم و افرادی با گرایش و ظرفیت فکری خاص، جمهوری اسلامی در میان کسی در ایران اعتبار ندارد و در خارج هم آبرو باخته است. در این میان، هستند کسانی که یا به خاطر نفع بردن از رژیم، یا به خاطر اینکه می دانند با رفتن رژیم و آمدن یک حکومت مردمسالار واقعی و قدرت گرفتن مردم، محلی از اعراب ندارند (حتی به عنوان مخالف) یا اینکه چون خوی استبدادی دارند و از قدرت گرفتن مردم میترسند، به دست و پا افتاده اند تا به هر شکل که شده ادامه رژیم را توجیه کنند. قبلا شعار اصلاح طلبی میدادند اما حالا یکی از راههای این افراد، چپگرایی و این شعار است که رژیم جمهوری اسلامی هرچه که باشد، قطعا ضد امپریالیسم است!! البته منظور از امپریالیسم، فقط آمریکاست ونه انگلیس و فرانسه و ژاپن و روسیه و .. (که به عنوان سرمایه داری پیشرفته قاعدتا از موضع چپ باید امپریالیست شناخته شوند.) همین افراد برای حسن روحانی ستاد انتخاباتی در بی بی سی تشکیل داده بودند. تا همین دو سه سال پیش، بی بی فارسی زیر سلطه حزب اللهی های ااصلاح طلبان بود و حالا زیر سلطه حزب اللهی های مثلا چپ است.

 5. در اینکه بی بی سی یه شبکه ضد ثبات بر علیه ایران است شکی نیست .انها ابتدا بر علیه شاه فقید توطعه کردند و حالا علیه جمهوری لسلامی انها هرگز ثبات و قدرت در ایران را تاب نمی اورند.اما درخصوص اینکه فقط امریکا میتونه امنیت رو فراهم کنه صد در صد مخالفم چرا که اگه میتونست در افغانستان سوریه و عراق امنیت بر قرار میکرد.انها همیشه در خاورمیانه بودند وهمیشه اینجا جنگ بوده.اسراعیل هرگز طرفدار ملت ایران نیست.اون از مردم در حرف حمایت میکنه تا بتونه حمایت مردم از حاکمیت رو نتزلزل و در نهایت ایران رو متلاشی بکنه.ما بعد از خدافقط به یک نفر ایمان و اعتماد داریم ایران خودمون.وسلام.با همه دنیا دوستیم در حدی که احترام و منافع ما رو حفظ کنند ومتقابلن منافعشون رو حفظ میکنیم.امریکا انگلیس فرانسه و اسراعیل باید به این نظم جدید و این تفکر مستقل عادت کنن.

 6. احسنت و آفرین به جناب آقای منشه امیر و تمامی دست اندرکاران رادیو پیام اسراییل که با عدالت و درستکاری و بخاطر نجات ایرانیان تمامی تلاش خود را می‌کند و بهترین و د رسترین نوشته و گزارشها را پخش می‌کند که این یاری بزرگ به همراهی یاری و کمک کشور عزیز و گرامی اسراییل و مردمان عزیزش با مردم بسیار عزیز ایران در شرایط سخت ، امید بسیییییییار فراوانی در دل هوشمندانه ایرانی روشن کرده که انسانیت و شعور نمرده است
  بسییییار ممنونیم از آقای نتانیاهو ی عزیز و تمامی شما عزیزان که واقعییت را میگویید و منم با چشم خودم دیدم که مردم ایران خیییییلی کشور اسراییل عزیز و آقای نتانیاهو و شما عزیزان رادیو پیام اسراییل را دوست میدارند

 7. مطالب مقاله با ارزش و خیلی خوب بود بخصوص عملکرد ادم های منفعت طلب و خودفروخته ای همانند مهاجرانی ، نگهدار ، کشتگر بر همه ایرانیان پوشیده نیست

  فقط در خصوص عملکرد ضعیف حزب دمکرات امریکا که همیشه همسو با ان ملکه و انگلستان گام برداشته و برمیدارد و عملکرد بسیار بجا و امیدبخش ملت دوست و بسیار عزیز اسرائیل که پدران و اجداد ما پیوندی عمیق با انها داشته اند ، جایشان در این مقاله خالیست

 8. به نظر من اگر سابقه ۴۰ سال استثمار ملاهای فاسد و نقش حامیان اروپایی و غربی این دیکتاتوری مذهبی بر کشورمان ایران را مورد ارزیابی و بررسی قرار دهیم تا نتیجه این بعنوان سندحقوقی برای اطلاع و آگاهی بیشتر در اختیار مردم قرار گیرد دولت بریتانیا و همپیمانان اروپایی و روس و چینی های کمونیست بزرگترین نقش را در تاراخ سرمایه های کشور و خیانت به مردم ایران داشتنند بعد از آن دولت قبلی ایالات متحده یا مماشات و سازش پشت پرده و گاهاً علنی راه تاراج و غارت ایران را برای متحدانان اروپایی هموار نمودند در مصاف این کفتاران ، ایران از گزند غارت و تجاوز کشور های همسایه و عرب حوزه خلیج فارس مانند عراق و عربستان و سوریه نیز در امان نماند حتی کشور های ژاپن و کره و ونزویلا هم از منابع و ثروت ایران منتفع شدند و به مردم ایران خیانت کردند ….اما دولت و ملت یهود اسراییل تنها در این بین به منابع و کیان ایران تجاوز نکرد و حتی نخواست از ان نمد کلاهی برای خود بدوزد تاریخ گواه این ادعاست و بخاطر همین مساله است که خمینی و خامنه ای اسراییل را بزرگترین دشمن خود ابراز میکنند …مردم ایران دیگر از هدف کثیف جمهوری اسلامی باخبرند و دشمن و دوست خود را میشناسند …

 9. ماموریت اصلی بی بی سی پخش اخبار و تحلیلهای عمدتا بی اساس و من درآوردی است با این قصد که رژیم را پرقدرت و دولتهای مخالف به خصوص آمریکا را فروپاشیده و بی قدرت جلوه دهند و به این ترتیب روحیه آزادیخواهی و حق طلبی و مبارزه مردم را تضعیف کنند. البته مثلا این را در چاچوب بیطرفی انجام میدهند اما این بیطرفی تقریبا همیشه به سود رژیم است. البته اکثر مردم این ترفند را شناخته و حتی از مسولان شبکه به عنوان خاین به ملت ایران نام میبرند. باید دولت انگلیس توجه کند که فعالیت بی بی سی به وجهه آن کشور در ایران چه خسارتی میزند.

Comments are closed.