ماهان ایر سخنان خلبان این شرکت در رابطه با قاسم سلیمانی را دروغ دانست

شرکت هواپیمایی ماهان وابسته به سپاه پاسداران با انتشار بیانیه ای در واکنش به اظهارات امیر اسدالهی،خلبان این شرکت درباره حمل “سلاح و ‌تجهیزات نظامی  به سوریه به همراه  قاسم سلیمانی نوشت: این سخنان دروغ است و  موضوع را پیگیری قضایی خواهد کرد.

این شرکت در عین حال اعلام نکرد که فرد روایت کننده این خاطره خلبان این شرکت بوده است یا نه.

خبرگزاری رویترز پیشتر بر اساس نسخه‌ای از گزارش محرمانه‌ی یکی از سازمان‌های اطلاعاتی غربی، درباره   کمک‌های تسلیحاتی و نظامی تهران به رژیم بشار اسد تایید کرده بود که  حکومت  ایران از طریق عراق و با استفاده از هواپیماهای مسافربری ماهان تقریبا روزانه ده‌ها تن تجهیزات نظامی و “تعداد زیادی از اعضای سپاه پاسداران” را به سوریه می‌فرستد.

در این گزارش آمده است: ارسال اسلحه و مهمات از ایران برای تجهیز ارتش سوریه و شبه‌نظامیان حامی حکومت بشار اسد و حمایت آنها در سرکوب مخالفان انجام می‌شود.  ایران از راه‌های هوایی و زمینی عراق نیز برای این منظور استفاده می‌کند.

شرکت ماهان در ادامه ادعا کرده است :  ممکن است هدف از نقل این موضوع «هم‌راستایی و هم‌داستانی با دشمنان کشور و به منظور مستند‌سازی تخلف شرکت هواپیمایی ماهان باشد تا برای تحریم‌های جدید مورد بهره برداری قرار گیرد».

‌ این در حالی که  وزارت خزانه‌داری آمریکا نیز پیشتر سه شرکت هواپیمایی ایران‌ایر، ماهان‌ایر و یاس‌ایر را به همکاری در ارسال تسلیحات و افراد سپاه پاسداران به سوریه متهم کرد و تمام ۱۱۷ هواپیمای ثبت شده به نام آنها را در فهرست تحریم‌ها قرار داد.

این وزارت خانه  گفته بود که  کار انتقال نظامیان ایران به دمشق در پوشش “کمک‌های انسان‌دوستانه”توسط هواپیمایی ماهان و با مدیریت قاسم سلیمانی  انجام می‌شود.

امیر اسدالهی،خلبان شرکت ماهان،‌ گفته بود این هواپیما ، هفت سال پیش به همراه  قاسم سلیمانی،‌ ۲۰۰ مسافر و هفت تن “بار ممنوعه” را به سمت دمشق حمل می‌کرده که در فرودگاه بغداد از آنان می خواهند که فرود اجباری داشته باشند. او گفت: در انی لحظه دیدم که  ‌ قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین سپاه قدس، هنگام بازرسی این هواپیما در فرودگاه بغداد لباس مهندس پرواز را پوشیده و در کابین خلبان مخفی شده  و برای جلوگیری از بازرسی هواپیما به نیروهای پلیس فرودگاه عراق رشوه داد.

قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس، واحد برون مرزی سپاه پاسداران نیز بیشتر اعتراف کرده بود که  نیروهای تحت فرمانش از دهه‌ی هشتاد میلادی در لبنان و سوریه حضور داشته‌اند.

وی  در گفتگو با شبکه خبری العربیه منکر دخالت در درگیری‌های داخلی سوریه شده و علت حضور نظامیان ایران در این منطقه را مقابله با اسرائیل عنوان می‌کند که به زعم او “در حال طراحی تجاوز به سوریه و لبنان و همچنین ایران است.”