ماهواره مخابراتی اسرائیل از نوع عاموس با موفقیت به فضا پرتاب شد و خدمات ارتباطی اسرائیل را گسترش می دهد

دست اندرکاران ارسال ماهواره اسرائیلی به فضا، در پایگاه پرتاب موشک ها در ایالت فلوریدای آمریکا

ماهواره مخابراتی اسرائیل به نام “عاموس ۱۷” با موفقیت به فضا پرتاب شد. سازندگان این ماهواره می گویند که آن یکی از پیشرفته ترین ماهواره های مخابراتی از نوع خود می باشد که از پایگاه موشکی فلوریدا در ایالات متحده، و توسط یک شرکت آمریکایی به فضا فرستاده شد. سه سال قبل، تلاش پیشین برای قرار دادن ماهواره “عاموس ۶” شکست خورده بود و موشک لحظاتی پس از پرتاب منفجر گردید. ولی این بار انجام ماموریت با موفقیت انجام گرفت. اسرائیل برای صرفه جویی در هزینه ها، ماهواره های خود را توسط شرکت های خارجی که در این کار تخصص دارند، به فضا می فرستد. شرکت آمریکایی اسپیس ایکس Space X نام دارد و موشکی که ماهواره را به فشا پرتاب کرد فالکون ۹ Falcon نام دارد که ماهواره اسرائیلی را در ارتفاع ۳۶ هزار کیلومتری از کره زمین قرار می دهد.

این ماهواره توسط یک شرکت اسرائیلی به نام חלל תקשורת به مفهوم “ارتباطات فضای خارجی” طراحی و ساخته شده و انتظار می رود بتواند در بیست سال آینده انواع خدمات مخابراتی در اختیار کشورهای قاره افریقا قرار دهد.

پرتاب ماهواره اسرائیلی از کیپ کاناورال Cape Canaveral که مرکز فعالیت های پرتاب موشک در ایالت فلوریدا می باشد انجام گرفت. لحظاتی پیش از پرتاب، هوا به شدت طوفانی شده بود و از این رو، اعزام موشک ساعتی به تعویق افتاد.

اسرائیل در صنعت ساخت ماهواره های سبک و پیشرفته، یکی از موفق ترین کشورهای جهان محسوب می شود. مهندسین اسرائیلی برخی از ماهواره ها را به شیوه طراحی می کند که سبک ترین و کوچکترین قطعات مورد نیاز در آن ها نصب شود، به شرط آن که کیفیت کامل حفظ گردد.

اسرائیل یکی از ده کشور پیشرفته جهان در رشته طراحی و ساخت ماهواره محسوب می شود. علاوه بر ماهواره های مخابراتی، اسرائیل دارای چند ماهواره اطلاعاتی در فضای خارجی می باشد که اطلاعات حساس نظامی را به این کشور مخابره می کند.

اسرائیل همچنین یکی از معدود کشورهای جهان است که توانست ماهواره ای را به سوی کره ماه بفرستد و حتی بکوشد آن را بر سطح ماه فرود آورد. این ماهواره لحظاتی پیش از آن که به سطح کره ماه برسد، به علت از کار افتادن یکی از موتورهای آن سقوط کرد و متلاشی شد. ولی هم اکنون ساخت ماهواره بعدی جریان دارد و امید می رود که تا یک سال دیگر، ماهواره اسرائیلی روی سطح کره ماه با موفقیت فرود آید.