مایحتاج عمومی در ایران بیش از ۴۶ درصد گران تر شده است 

به  گزارش مرکز آمار ایران، خانوارهای ایرانی در آبان امسال، ۴۶.۴ درصد بیشتر از آبان سال گذشته برای خرید کالاها هزینه کرده‌اند.

در ادامه این گزارش آمده است  که نرخ تورم نقطه به نقطه در آبان ماه امسال با رشد پنج درصدی نسبت به مهرماه به بیش از ۴۶ درصد رسید.

تورم نقطه‌ای به معنای افزایش سطح قیمت‌ها در یک ماه سال به نسبت ماه مشابه در سال قبل است.

بدین ترتیب  خانوارهای ایرانی در آبان ماه سال جاری  به طور میانگین ۴۶.۴ درصد بیشتر از آبان ماه سال گذشته برای خرید یک مجموعه کالا و خدمات هزینه کرده‌اند.

در گزارش مرکز آمار ایران  آمده است که نرخ تورم ماهانه در آبان ماه ۵ و دو دهم درصد اعلام شده است که  در مقایسه با مهرماه  یک و هشت دهم  درصد کاهش داشته است. پیشتر نیز مرکز آمار ایران ، نرخ تورم نقطه‌ای در مهر ماه را ۴۱.۴ اعلام کرده بود.

بر اساس این گزارش تورم ماهانه برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» و «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» به ترتیب ۱۳ و ١.۶ درصد بوده است. همچنین  دامنه تغییرات نرخ تورم سالانه در آبان ماه ١٣٩٩ برای دهک‌های مختلف هزینه‌ای از ۲۶.۳ درصد برای دهک اول تا ٣۵.٢ درصد برای دهک دهم است.

مرکز پژوهش‌های مجلس نیز اعلام کرده است که  متوسط مصرف کالاهای اساسی در سال ۱۳۹۸ در مقایسه با سال ۱۳۹۵ کاهش قابل توجهی یافته است.

کارشناسان  اقتصادی یکی از دلایل مهم افزایش نرخ تورم را در یک سال گذشته افزایش چشمگیر قیمت بنزین در آبان  ۹۸ بود و موجب خیزش مردمی در ایران شد و با سرکوب شدید  نیروهای تحت امر خامنه ای روبرو شد.