مایک پمپئو، وزیر امورخارجه آمریکا، از کشورهای جهان خواست با فعالیت‌های هسته‌‌ای اخیر ایران برخورد کنند.

آقای پمپئو در بیانیه ای که روز پنجشنبه ۱۶ آبان منتشر کرد، گفت: «تشدید اخیر فعالیت‌های هسته‌ای ایران بیانگر این نیت رژیم است: در حالی که رژیم حق حاکمیت همسایگانش را نقض می کند، می‌خواهد جامعه بین المللی را با اخاذی وادار کند تا اعمال خشونت‌بار و تروریستی [جمهوری اسلامی] را بپذیرد.»

آقای پمپئو در این بیانیه اضافه کرده است: «اعضای جامعه بین الملل، که به درستی نگران حملات و تحریکات اخیر ایران هستند، باید تصور کنند که ایران مجهز به سلاح هسته ای، چگونه رفتار می کند.»

وزیر خارجه آمریکا در ادامه گفته است که ایالات متحده هرگز اجازه نمی دهد ایران به سلاح هسته ای دست یابد.

آقای پمپئو در این بیانیه گفته است که گسترش فعالیت های حساس مرتبط با اشاعه تسلیحات هسته‌ای این نگرانی را بر می انگیزد که ایران می خواهد خود را در موقعیتی قرار دهد که گزینه گریز سریع هسته‌ای را در اختیار داشته باشد.

مایک پمپئو اقدام اخیر هسته ای ایران را اخاذی هسته ای نامیده و از همه کشورها خواسته است برای افزایش فشار بر ایران گام های جدی بردارند.

پیشتر، حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، از گام چهارم کاهش تعهدات ایران به برجام، یعنی تزریق گاز اورانیوم به سانتریفیوژهای تاسیسات اتمی فردو در نزدیکی قم، خبر داد. قبل از او نیز، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران از زنجیره ۳۰ تایی سانتریفیوژهای پیشرفته آی‌آر۶ در تاسیسات نطنز «به صورت نمادین» رونمایی کرد. اقدامی که به نوشته فاکس نیوز، می‌تواند زمان رسیدن جمهوری اسلامی را به بمب هسته‌ای به کمتر از یک سال برساند.​

اخیراً آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز خواهان «توضیح فوری» جمهوری اسلامی دربارهٔ آثار اورانیوم کشف شده در «تورقوزآباد» در حومه تهران شده است و شورای حکام آژانس روز پنج‌شنبه در این مورد و در مورد دیگر تحولات هسته‌ای ایران جلسه‌ای برگزار می‌کند.

تورقوزآباد محلی است که نخست‌ وزیر اسرائیل سال گذشته از آن به عنوان «انبار مخفی هسته‌ای ایران» یاد کرد.

مایک پومپئو در خصوص این تحرکات هسته‌ای جدید ایران روز پنج‌شنبه در بیانیه خود نوشته است که این تحرکات «بازتاب‌دهنده همان اهدافی است که رژیم [ایران] همیشه داشته: وادار کردن جامعه جهانی به پذیرش خشونت و ترور این حکومت، آن هم در حالی که حاکمیت همسایگانش را تضعیف می‌کند.»

وزیر خارجه آمریکا افزود: «اعضای جامعه بین‌المللی که به درستی نسبت به حملات و تحریکات جدید ایران نگران هستند، باید تصور کنند که اگر ایران سلاح هسته‌ای در دست داشته باشد چگونه رفتار خواهد کرد. ایالات متحده هرگز اجازه نخواهد داد این اتفاق بیفتد.»

بیانیه آقای پومپئو می‌افزاید: «گسترش فعالیت‌های حساس اشاعه‌دهنده جنگ‌افزار هسته‌ای توسط ایران این نگرانی را پیش می‌آورد که ایران در حال رساندن خود به موقعیتی است تا گزینه دست‌یابی سریع به سلاح هسته‌ای برایش فراهم شود.»

مایک پومپئو در پایان نیز تأکید کرده است: «اکنون زمان آن فرا رسیده است که همه کشورها اخاذی هسته‌ای این رژیم را رد کنند و برای افزایش فشار اقدامات جدی انجام دهند. تحرکات هسته‌ای ادامه‌دار و پرشمار ایران چنین اقدامی را می‌طلبد.»