مایک پمپئو از کمک‌های سوئیس در رابطه با بازگرداندن شهروندان آمریکایی از ایران تشکر کرد

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده در گفت و گوی تلفنی با  ایگنازیو کاسیس، وزیر خارجه سوئیس، که کشورش حافظ منافع آمریکا در ایران است، گفت: ما از همکاری کشور سوئیس به خاطر نقش مستمر و سازنده اش  به عنوان حافظ منافع آمریکا در ایران و کمک‌های آن کشور برای بازگرداندن شهروندان آمریکایی، که به ناحق توسط رژیم ایران زندانی شده بودند، تشکر می کنیم .

در این گزارش آمده است که قرار است : کاسیس در چارچوب بزرگداشت یک قرن حضور دیپلماتیک سوئیس در ایران، به تهران برود

سفارت سوئیس در تهران با انتشار بیانیه ای اعلام کرده که ایگناتسیو کاسیس در چارچوب بزرگداشت یکصدمین سال حضور دیپلماتیک سوئیس در ایران، دو روز دیگر  به تهران سفر می‌کند.

کاسیاس در گفت و گو با پمپئو ضمن استقبال از توافق اخیر بین امارات متحده عربی و اسرائیل برای عادی‌سازی روابط، در مورد کانال بشردوستانه در ایران با پومپئو رایزنی کرد.

پومپئو نیز در ادامه بابت نگهداری از مایکل وایت و بازگرداندن او به آمریکا تشکر کرده است. وایت، عضو سابق نیروی دریایی آمریکا که در ایران زندانی بود، پس از شیوع کرونا دوره مرخصی خود را در سفارت سوئیس گذراند و سپس در جریان مبادله زندانیان با آمریکا، آزاد شد.

سوئیس یک قرن پیش کنسولگری خود را در ایران افتتاح کرد و از ۴۱ سال پیش به دنبال روی کار آمدن حکومت اسلامی  و قطع روابط دیپلماتیک تهران و واشنگتن، حفاظت از منافع آمریکا در ایران را بر عهده دارد.

سوئیس در طول این چهار دهه همواره به عنوان یکی از مهمترین کانال‌های ارتباطی بین ایران و آمریکا مطرح بوده است. علاوه بر رد و بدل نامه‌ها و پیام‌ها از طریق سفارت سوئیس، ژنو از جمله شهرهایی است که سابقه ملاقات‌های محرمانه نمایندگان ایران و آمریکا در آن به ثبت رسیده است. ژنو برای ماه‌ها، میزبان مذاکرات هسته‌ای منجر به امضاء برجام و نشست‌های دوجانبه وزیران امور خارجه ایران و آمریکا بود.

در ادامه این گزارش آمده است که  پیام‌های مربوط به حمله موشکی سپاه به پایگاه نظامی عین‌الاسد در عراق در واکنش به کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده سابق نیروی قدس از طریق سفارت سوئیس با طرف آمریکایی هماهنگ شده بود.

وال استریت ژورنال، نیز پیشتر در این باره نوشته بود که  این کانال در کاهش تنش‌ها بین تهران و واشنگتن پس از کشته شدن سلیمانی نقش بسیار موثری داشته است.

در حال حاضر کانال بشردوستانه سوئیس برای انتقال دارو و غذا به ایران به چراغ سبز آمریکا فعال است و این کشور آمادگی خود برای کمک به مبادله زندانیان بیشتر و کاهش تنش‌ها بین ایران و آمریکا را اعلام کرده است.