مایک پمپئو اعلام کرد : ایران باید سیامک نمازی، محمدباقر نمازی و مراد طاهباز را آزاد کند

همزمان با پنجمین سال بازداشت سیامک نمازی،‌ زندانی دو تابعیتی ایرانی-آمریکایی، از سوی حکومت ایران،  مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده ادامه حبس او را روندی «غیراخلاقی» دانست و خواستار آزادی‌ او، پدرش محمدباقر نمازی و همچنین مراد طاهباز شد.

پمپئو در پیامی توئیتری نوشت: «امروز پنج سال می‌گذرد که ایران سیامک نمازی، یک انسان بی‌گناه، را به جرم داشتن تابعیت آمریکا دستگیر کرده است. سیامک، پدرش باقر و مراد طاهباز نباید یک روز دیگر را در بازداشت بگذرانند».

او  در ادامه نوشت: «ایران باید به این عمل غیراخلاقی پایان دهد و اجازه دهد آن‌ها همین حالا به خانه بیایند».

همزمان بیش از ۱۶۰ نفر از کارمندان فعلی و پیشین سازمان ملل متحد نیز از وضعیت باقر و سیامک نمازی در ایران ابراز نگرانی عمیق کرده و خواستار آزادی فوری این دو نفر شدند.

پمپئو پیشتر نیز خواستار آزادی این سه‌ زندانی شده بود.

اخیرا سه کشور فرانسه،‌ بریتانیا و آلمان در زمینه حبس شهروندان دو تابعیتی از سوی حکومت ایران سفرای تهران را احضار کرده و به آن‌ها تذکر داده بودند.

سیامک نمازی تاجر ایرانی-آمریکایی است که پنج سال قبل در همین روز از سوی حکومت ایران بازداشت شد و پس از او پدرش،‌ محمدباقر نمازی، نیز هنگام ورود به کشور برای دیدن فرزندش از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شد.

مراد طاهباز نیز از بنیانگذاران موسسه «حیات وحش میراث پارسیان» است که در سال ۱۳۹۶ به همراه شماری دیگر از فعالان محیط زیست بازداشت شد.

سناتور تام کاتن، عضو جمهوریخواه ایالت آرکانزاس در مجلس سنا، نیز با انتشار پیامی بر ضرورت آزادی سیامک نمازی و تمام شهروندان که توسط جمهوری اسلامی «به گروگان گرفته شده‌اند» تاکید کرد.

این سناتور جمهوریخواه نوشت: «امروز پنجمین سالگرد روزی است که سیامک نمازی، شهروند آمریکایی، توسط رژیم جمهوری اسلامی به گروگان گرفته شده است».

همچنین کریس کونز سناتور دموکرات ایالت مریلند نیز در توئیتی نوشت: امروز یادآور پنجمین سالی است که سیامک نمازی، شهروند آمریکا در ایران دستگیر شد. بازداشت ناعادلانه و سیامک، پدرش باقر و دیگر شهروندان دوتابعیتی غیرانسانی و غیرقابل قبول است. آن‌ها باید فورا آزاد شده و به خانه بازگردند.