مایک پمپئو: با دقت رفتار رژیم با ایرانیان معترض را دنبال می کنیم و اقدام خشونت‌بار علیه مردم را به شدت محکوم می‌کنیم

وزیر خارجه ایالات متحده در یک کنفرانس خبری در روز دوشنبه در واکنش به سرکوب معترضان در ایران گفت آمریکا از گزارش‌های دریافتی درباره کشته شدن چندین نفر به شدت نگران است و «جهان نظاره‌گر رفتار رژیم ایران است.»

مایک پمپئو عصر دوشنبه در کنفرانس خبری در محل وزارت خارجه آمریکا گفت: ما می‌خواهیم پول ایران نه برای نیروهای نیابتی در عراق، حزب‌الله و دیگران، بلکه برای مردم ایران، هزینه شود.

وی افزود: ایالات متحده اعتراضات جاری در ایران را به دقت زیر نظر دارد. آمریکا هرگونه اقدامات خشونت‌بار رژیم ایران علیه مردم این کشور را به شدت محکوم می‌کند و از گزارش‌های دریافتی مبنی بر کشته شدن چندین نفر به شدت نگران است.

از روز جمعه که تظاهرات سراسری در ایران آغاز شد این چندمین بار است که مقام های ایالات متحده در اظهار نظرهای خود اعلام می دارند که از خواستهای بر حق ملت ایران حمایت می کنند.

پیش تر سخنگوی کاخ سفید نیز از رژیم خواسته بود که با مردم معترض با خشونت رفتار نکند.

در روزهای گذشته مقام های رژیم از جمله علی خامنه ای اعتراضات را محکوم و مردم معترض را اشراری نامید که از سوی ایالات متحده حمایت می شوند.

وزیر خارجه آمریکا افزود: جمهوری اسلامی باید از به کارگیری خشونت علیه مردم خود دست بردارد و باید فورا حق همه ایرانی‌ها برای دسترسی آزادانه به اینترنت را فراهم کند.

آقای پمپئو با تاکید بر اینکه «جهان نظاره‌گر است»، افزود: وقتی رژیم ایران شروع به احترام گذاشتن به حقوق اساسی کرده و وضعیت انقلابی‌گری خود را کنار بگذارد و سیاست خارجی برهم زننده در منطقه را متوقف کرده و مثل یک کشور عادی رفتار کند، آن وقت مردم ایران شرایط بهتری خواهند داشت. این انتخاب به طور واضح در اختیار رژیم است.

روز گذشته سفیر ایالات متحده در آلمان ضمن حمایت از مردم معترض در ایران اعلام داشت که مقام های ایالات متحده مشغول بررسی ایجاد و راه اندازی اینترنت برای مردم ایران هستند.

از روز شنبه که رژیم اقدام به قطع اینترنت نموده خبرهای زیادی از داخل به خارج فرستاده نمی شود و رژیم به خیال خود قصد داشت از این طریق صدای ملت ایران را خاموش کند.

اما اخبار غیر رسمی حاکی از آن است که اعتراضات تا شامگاه دوشنبه همچنان ادامه داشته است.

 

یک دیدگاه

Comments are closed.