مایک پمپئو در شورای امنیت:کشورهای عضو شورا در خلع سلاح هسته ای کره شمالی متحد هستند

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده جمعه با نمایندگان کشورهای عضو شورای امنیت سازمان ملل در شورای امنیت دیدار کرد و گفت:کره شمالی باید گام‌های اساسی برای خلع سلاح هسته‌ای بردارد.

آقای پمپئو  بعد از دیدار با اعضای شورای امنیت در یک کنفرانس خبری که در کنار او نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل نیز ایستاده بود گفت: دلیل حضورش در آنجا دیدار با اعضای شورای امنیت و دبیرکل سازمان ملل متحد و مطلع کردن آنها از جزئیات سفرش به پیونگ یانگ و مذاکرات عاری سازی هسته ای با کره شمالی بوده است.

وزیر خارجه آمریکا افزود: کشورهای عضو شورا در خلع سلاح هسته ای کره شمالی که قابل تایید نیز باشد متحد هستند.

وی گفت: اجرای سختگیرانه تحریم های کره شمالی برای رسیدن به این هدف حیاتی است.

به گزارش رویترز نمایندگان هلند در سازمان ملل نیز گفت: آقای پمپئو روز جمعه در این دیدار اعلام کرد: تا زمانی که کره شمالی گام‌های عملی برای عاری سازی هسته ای بر  ندارد تحریم‌ها نیز کاهش نخواهد یافت.

نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد نیز با اشاره به تحریم‌های سخت کره شمالی گفت: تحریم‌های سخت بر داد و ستد کره شمالی موجب شد که این کشور به پای میز مذاکره بازگردد.

وی افزود: اگر کره شمالی به قولهایش برای خلع سلاح هسته ای عمل نکند آمریکا حتی یک گام برای رفع تحریم ها بر نخواهد داشت.

خانم هیلی همچنین روسیه و چین را به دور زدن تحریم‌های نفتی کره شمالی متهم کرد.

دیدار  آقای پمپئو با نمایندگان کشورهای عضو شورای امنیت- زاپن و کره جنوبی پشت درهای بسته صورت گرفت.

آسوشیتدپرس  به نقل از نماینده هلند گزارش داد که: شورای امنیت برای وزیر خارجه آمریکا روشن ساخت که خواهان اقدامات عملی کره شمالی برای عاری  سازی هسته ای است.