مایک پمپئو:  رهبر حکومت اسلامی  به طرز شرم‌آوری هولوکاست را انکار می‌‌کند؛ خامنه ای  یک «ظلمت دیجیتال» بر ایران حاکم کرده است

مایک پمپئو،  وزیر خارجه ایالات متحده با اشاره به روز پاسداشت  کوروش کبیر و مدارای آن پادشاه ایران باستان با ملل و اقوام مختلف، گفت که امروز علی خامنه ای که خود را رهبر مسلمانان می نامد،  اقلیت‌های مذهبی را سرکوب و مخالفان را اعدام می‌کند.

وزیر خارجه امریکا افزود: «کوروش کبیر ۲۵۰۰ سال پیش از یهودیان در برابر آزار و اذیت دفاع کرد. اما اکنون خامنه‌ای یک بار دیگر به طرز شرم‌آوری در حساب سانسور نشده خود در توئیتر هولوکاست را رد می‌کند».

او گفت:  رهبر جمهوری اسلامی همزمان «اقلیت‌های مذهبی را به زندان می‌اندازد، منتقدان و مخالفان را اعدام می‌کند، و یک ظلمت دیجیتال بر ایران حاکم کرده است».

سخنان پمپئو به محدودیت‌های رژیم بر دسترسی مردم ایران به اینترنت و شبکه‌های اجتماعی مانند توییتر و فیسبوک است. آن هم  در  شرایطی که دسترسی به بسیاری از رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی برای مردم ایران ممنوع است، خامنه‌ای و سایر مقامات رژیم جمهوری اسلامی از آنها استفاده می‌کنند.

مردم در ایران همه ساله در روز هفتم آبان  بزرگداشت کوروش کبیر جشن می‌گیرند. اما حکومت اسلامی در سال‌های اخیر مانع برگزاری این جشن و حضور مردم در پاسارگاد، آرامگاه کوروش کبیر، شده است.

الیوت آبرامز، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران، نیز با انتشار پیامی  این روز را به مردم ایران تبریک گفت و با اشاره به تداوم نقض حقوق بشر، یادآور شد رژیم ایران با میراث کوروش در تناقض است.

علی خامنه ای در سخنان و پیام هایش  چند بار از عبارت «افسانهٔ هولوکاست» استفاده کرده‌است. او سال گذشته  در پیامی توئیتری از روژه گارودی، نویسنده فرانسوی منکر هولوکاست، حمایت کرد. مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا نیز در واکنش به این حمایت در توییتر نوشت: «هر انسانی که ذره‌ای معرفت داشته باشد، حتی از تصور انکار نسل‌کشی شش میلیون یهودی و کشتار ۱۱ میلیون انسان بیگناه در جریان هولوکاست آزرده می‌شود. ولی برای خامنه‌ای، مانند یک روز دیگر در تخت سلطنتش، امری عادی است