مایک پمپئو: رژیم ایران ریشه  اصلی بسیاری از خونریزی‌ها و سرکوب ها در خاورمیانه و ایران است

مایک پمپئو،  وزیر خارجه ایالات متحده  با اشاره به تلاش‌های سیاست خارجی آمریکا در مبارزه برای پاسداری از جان انسان‌ها، رژیم حاکم بر ایران را مسئول خونریزی‌های فراوان در سراسر منطقه و نیز در داخل آن کشور دانست.

پمپئو در مورد موضوع احترام به زندگی و جان انسان‌ها در سیاست خارجی ایالات متحده گفت: «آمریکا خاص است؛ زیرا ما فقط از مردم خودمان محافظت نمی‌کنیم، بلکه به دیگر کشورها هم کمک می‌کنیم تا از جان مردم خودشان محافظت کنند.»

او افزود: «ما رهبر داعش و قاسم سلیمانی، آن تبهکار ایرانی که از دید من بدترین تروریست جهان بود، را از میان برداشتم و به این ترتیب این جا در خانه آزادانه از حقوق خدادادی خودمان بهره می‌بریم.».

پمپئو با اشاره به تحولاتی که به حصول توافق‌های تاریخی صلح میان اسرائیل با امارات و بحرین انجامید، گفت: « موضوع  بسیار ساده بود. شما در یک طرف معادله ایالات متحده، اسرائیل، امارات متحده عربی، و بحرین را دارید. این کشورها  از این نظریه ابتدایی، که روابط عادی‌سازی شده در خاورمیانه حقیقتا به مردم کمک می کند در صلح و امنیت زندگی کنند، آگاه هستند. ما انتظار داریم کشورهای دیگری هم به زودی به این طرف معادله  اضافه شوند.»

وزیر خارجه آمریکا افزود: «شما در طرف دیگر معادله جمهوری اسلامی ایران را دارید؛ رژیمی که  مسئول خون‌ریزی‌های بی‌حساب در سراسر منطقه، و نیز در داخل مرزهایش، است. در واقع [رژیم ایران]‌ بسیاری از آمریکایی‌هایی که آنجا در عراق دلیرانه می‌جنگیدند را به قتل رسانده، و طی سال‌ها در سراسر جهان خون آمریکایی‌هایی زیادی را ریخته است.»

او تاکید کرد: حکومت ‌ایران و پادوهای تروریستی جایی در این روند ندارند. آنها بیش از هر زمانی منزوی شده‌اند. منطقه و جهان می‌بیند که کدام کشورها در محترم شمردن جان انسان‌ها جدی هستند.

پمپئو  گفت: «در مرکز این گروه‌بندی جدید یک کشور قرار دارد؛ تنها کشوری که می‌توانست این مسیر را از طریق دیپلماتیک به پیش ببرد.  آن هم  ایالات متحده آمریکا، بزرگترین قهرمان ارزش قائل شدن برای جان انسان‌ها در همه دوران، است.