مایک پمپئو: شورای امنیت سازمان ملل باید تحریم فروش اسلحه به رژیم ایران را تمدید کند

وزیر خارجه ایالات متحده، مایک پمپئو از سازمان ملل خواستار شد فروش اسلحه به رژیم ایران را ممنوع سازد. ولی کارشناسان نظامی می گویند که حکومت، از مدت ها پیش، اکثریت جنگ افزارهای مورد نیاز را در داخل ایران تولید می کند و معلوم نیست که تحریم ها از جانب سازمان ملل، چه تاثیری می تواند بر آن داشته باشد.

حکومت ایران برای خرید جنگ افزار و به ویژه تکنولوژی تولید آن، به چین و روسیه وابستگی دارد و بعید می نماید که تصویب هرگونه قعطنامه ای در سازمان ملل، بتواند برای جلوگیری از این امر موثر افتا.

پمپئو که روز گذشته (آدینه) از آنکارا به اورشلیم آمده بود تا نخست وزیر اسرائیل را از جریانات سوریه آگاه سازد، امروز (شنبه) به بروکسل رفته تا درباره همین موضوع با وزیران خارجه کشورهای ناتو و اتحادیه اروپا رایزنی کند.

وزیر خارجه ایالات متحده در مصاحبه با روزنامه جروزالم پست در اورشلیم گفت که در دیدارش با نتانیاهو، به تفصیل درباره شیوه ها سد کردن راه رژیم ایران و اقداماتی که باید علیه زیاده خواهی های آن حکومت صورت گیرد گفتگو کرده که یکی از آن ها تحریم فروش جنگ افزار به حکومت ایران است.

پمپئو یادآور شد که قطعنامه ممنوعیت فروش اسلحه به حکومت ایران که در شورای امنیت به تصویب رسیده بود، سال آینده به پایان می رسد و باید آن را تمدید کرد تا رژیم ایران نتواند به جنگ افزارهای تازه دست یابد.

وزیر خارجه ایالات متحده هشدار داد که هم اکنون یک مسابقه تسلیحاتی خطرناک در خاورمیانه جریان دارد که نباید به آن دامن زد، بلکه باید به مهارکردن آن پرداخت.

پرزیدنت ترامپ سال گذشته گفته بود که به توافقی با عربستان سعودی برای فروش تسلیحات و خدمات، به ارزَ کلی چهارصد میلیارد دلار دست یافته است. همچنین به دنبال دیدار اخیر پرزیدنت پوتین از ریاض، اعلام شد که عربستان سعودی چندین میلیارد دلار قرارداد با روسیه بسته است.

مایک پمپئو در بخشی از سخنان خود به خبرنگاران اسرائیل گفت که او همیشه اظهارات رژیم ایران را جدی می گیرد. آن ها می گویند که قصدشان محو کردن اسرائیل از نقشه جغرافیا می باشد و آن ها رجزخوانی نمی کنند، بلکه قصد جدی خود را بیان می دارند و ما دیدیم که در عربستان چه کردند و در یمن چه جنایاتی مرتکب می شوند و با حشدالشعبی در عراق چه کارهایی می کنند، و باید حرف آن ها را جدی گرفت.

 

3 دیدگاه‌

  1. از هر تحریمی که از دزدی حق و مال ایرانیان و کارهای تروریستی جلوگیری کند بایستی پشتیبانی کرد. این وظیفه تمام مردم ایران است که بی تفاوت نباشند.

    نه به صندوقهای رای گیری رژیم خونخوار اخوندی.

  2. مطمئن باشید بیشتر تجهیزات از جمله موتور موشک ها از جانب کشورهای دیگر تحویل ایران شده است کشوری که موتور پیکان نمیتواند بسازد

Comments are closed.