مایک پمپئو: علی خامنه ای  ثروت مردم ایران را صرف جنگ‌های نیابتی می‌کند

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، با انتشار توئیتی در واکنش به توییت علی خامنه‌ای، که در آن انتخابات اخیر آمریکا را نشان‌دهنده «انحطاط» ایالات‌ متحده خوانده بود، رژیم ایران  را حکومتی دزد سالار خواند که ثروت مردم ایران را صرف جنگ‌های نیابتی می‌کند.

پمپئو در ادامه خطاب به خامنه ای نوشت: «تو شخصا صدها میلیون دلار از پول مردم خودت را دزدیده‌ای.  انتخابات شما جوک است که در آن صدها نفر حتی برای کاندید شدن در آن رد صلاحیت می‌شوند.  امروز، مردم شما گرسنگی می‌کشند تا تو با هدف حفاظت از حکومت دزد سالار میلیاردها دلار را صرف جنگ‌های نیابتی کنی».

او گفت: «آمریکا عظیم‌ترین کشور در تمام تاریخ بشریت بوده و باقی خواهد ماند. ما مشتاق رسیدن روزی هستیم که مردم ایران به آرزوی خود برسند و شما می‌دانید که این آرزو چیست. همین».

حساب توییتری خامنه‌ای روز شنبه در واکنش به اعلام پیروزی جو بایدن بخش‌هایی از سخنرانی قبلی او را منتشر کرد که گفته بود: «این نمونه چهره کریه لیبرال دموکراسی در خود آمریکاست…قطع‌نظر از اینکه کدام انتخاب شوند،یک مطلب کاملا آشکار است آن هم انحطاط اخلاقی و مدنی آمریکاست».

در ادامه این خبر،  وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد: الیوت آبرامز، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران و ونزوئلا، با هدف رایزنی در مورد حکومت  اسلامی از ۱۷ تا ۲۲ آبان به اسرائیل، عربستان سعودی و امارات متحده عربی سفر می‌کند.

سفر آبرامز در حالی صورت می‌گیرد که پس از اعلام پیروزی جو بایدن در انتخابات، رسانه‌های آمریکا او را پیروز انتخابات خوانده‌اند و در صورت تایید رسمی این خبر، هفته‌های پیش رو آخرین روزهای دولت دونالد ترامپ خواهد بود.

یادآور می شود به دنبال میانجی‌گری دولت ترامپ، طی ماه‌های اخیر اسرائیل با امارات متحده عربی، بحرین و سودان برای عادی‌سازی روابط به توافق رسیدند.  گفته شده است که  تعداد بیشتری از کشورهای عربی در صف عادی‌سازی روابط خود با اسرائیل قرار دارند.

مقام‌های کشورهای عربی و اسرائیل، تهدیدهای مشترک از سوی ایران را یکی از دلایل تصمیم خود به عادی‌سازی روابط عنوان کرده‌اند.