مایک پمپئو میگوید:عملیات نظامی سوریه در منطقه ادلب اقدام خوبی نیست و جهان نظاره گر آن می باشد

فرانسه آلمان و بریتانیا به دولت بشار اسد هشدار داده بودند که چنانچه حکومت سوریه از سلاح شیمیایی استفاده کند به خصوص در منطقه ادلب  با واکنش شدید این سه کشور روبرو خواهد شد

مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا جمعه هشدار داده است که عملیات نظامی ارتش سوریه در منطقه ادلب اقدامی در راستای تشدید جنگ داخلی در سوریه می باشد.

وزیر امور خارجه آمریکا در حساب کاربری توییتر خود نوشت سرگی لاوروف ازسوریه حمایت می‌کند.

اشاره مایک پمپئو به اظهارات روز جمعه سرگی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه است که گفته بود حکومت سوریه حق دارد که تروریست ها را از سرزمین خود بیرون کند.

روسیه و ایران حامیان حکومت بشار اسد هستند و از مخالفان مسلح حکومت سوریه به عنوان تروریست یاد می‌کنند وزیر امور خارجه آمریکا همچنین تاکید کرده است از دیدگاه ایالات متحده چنین اقدامی به مثابه تشدید درگیری ها در مناقشه خطرناک جنگ داخلی سوریه است.

منطقه ادلب در شمال سوریه هم اکنون در کنترل گروه های شورشی مخالف بشار اسد است و حکومت سوریه نیز اعلام کرده است درصدد بازپس‌گیری این منطقه است.

به دنبال پیشروی های ارتش سوریه طی یک سال گذشته شمار زیادی از مخالفان حکومت سوریه به همراه خانواده های آنها به این منطقه پناه بردند.

وزیر امور خارجه آمریکا در ادامه توییتر خود نوشته است که سه میلیون سوری که  مجبور به ترک خانه و کاشانه خود شدنداکنون در ادلب هستند در چنین عملیاتی لطمه خواهند دید. این اقدام   خوبی نیست و جهان نظاره گر آن می باشد.

در همین زمینه کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان نیز جمعه به اینکه ادلب  آخرین منطقه تحت کنترل شورشیان می باشد نسبت به پیامدهای عملیات نظامی احتمالی و آوارگی ساکنان این منطقه هشدار داده است و پیش از این نیز فرانسه آلمان و بریتانیا به دولت بشار اسد هشدار داده بودند که چنانچه حکومت سوریه از سلاح شیمیایی استفاده کند به خصوص در منطقه ادلب  با واکنش شدید این سه کشور روبرو خواهد شد.