مایک پمپئو میگوید: تا ایران در سوریه حضور دارد انتظار کمک برای بازسازی سوریه از آمریکا نداشته باشید

اگر سوریه اطمینان حاصل نکند که نظامیان وابسته و تحت حمایت جمهوری اسلامی به طور کامل از آن کشور خارج شدند حتی یک دلار دیگر نیز برای کمک به بازسازی از سوریه از ایالات متحده دریافت نخواهد کرد

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا که در واشنگتن در نشست موسسه یهودی امنیت ملی آمریکا از گروه های آمریکایی طرفدار اسرائیل سخنرانی می‌کرد گفت وظیفه اخراج نظامی ایران از سوریه بر عهده دولت سوریه است که از ابتدا مسئول حضور ایران در این کشور بوده است.

وی افزود اگر سوریه اطمینان حاصل نکند که نظامیان وابسته و تحت حمایت جمهوری اسلامی به طور کامل از آن کشور خارج شدند حتی یک دلار دیگر نیز برای کمک به بازسازی از سوریه از ایالات متحده دریافت نخواهد کرد.

وزیر خارجه آمریکا گفت که از میان بردن گروه دولت اسلامی داعش اولویت اصلی ایالات متحده در قبال سوریه است.

اما تاکید کرد که خروج کامل نظامی ایران از این کشور اولویت دولت آمریکا محسوب می شود.

سخنان مایک پمپئو با دیدگاه دولت اسرائیل در مورد لزوم خاتمه حضور نظامی جمهوری اسلامی در سوریه انطباق دارد.

دولت اسرائیل گفته است که اعتراضی به همکاری‌های سیاسی و اقتصادی بین جمهوری اسلامی و سوریه ندارد اما حضور نظامیان ایرانی و نیروهای وابسته به جمهوری اسلامی در خاک سوریه را به هیچ وجه تحمل نخواهد کرد.

دولت اسرائیل در موارد متعدد مراکز و پایگاه های نظامی انبارهای تسلیحاتی و ستون های تدارکاتی متعلق به نیروهای ایرانی یا شبه نظامیان وابسته به آن را به خصوص حزب الله لبنان را در خاک سوریه هدف حمله قرار داده و خسارات و تلفاتی به آنها وارد کرده است.

در جریان بهار عربی در سوریه نیز تظاهرات اعتراضی برای اصلاحات سیاسی و مبارزه با فساد برگزار شد اما دولت بشار اسد رئیس جمهوری سوریه به توصیه جمهوری اسلامی با اعزام نیروهای دولتی به سرکوب معترضان پرداخت.

بشار اسد با این اشتباه خود و کشتن شماری از تظاهرکنندگان گروهی از نظامیان ناراضی یک گروه مسلح را برای حمایت از تظاهرکنندگان در برابر حملات ارتش ایجاد کردند که به زودی به درگیری مسلحانه بین دو طرف و آغاز جنگ داخلی منجر شد.

باراک اوباما می توانست با حمله به سوریه به این جنگ و ادامه حکومت بشار اسد پایان دهد اما همین اشتباه او سبب شدت گرفتن جنگ و بروز هرج و مرج در سوریه شد.

گروه هایی از جمله داعش وارد صحنه شدند که زمینه حضور نظامی خارجی را فراهم آورد.

جمهوری اسلامی از ابتدا خود را به ادامه زمامداری شخص بشار اسد متحد کرد و کمک های اقتصادی و نظامی و سیاسی در اختیار بشار اسد قرار داد.

در سال ۲۰۱۵ در حالی که نیروهای دولتی و متحدان آنها در موقعیتی ضعیفتر قرار  داشتند آغاز حمایت نظامی سوریه از آنها باعث تغییر در مسیر جنگ شد و در حال حاضر دولت مرکزی سوریه با حمایت روسیه و ایران بر بخش عمده ای از خاک آن کشور مسلط شده است.

حال سوریه چشم به کمک های مالی و نظامی آمریکا دوخته اما آمریکا می‌گوید تا ایران در سوریه حضور دارد به این کشور کمک مالی نخواهد کرد.

سخنان مایک پمپئو با دیدگاه دولت اسرائیل در مورد لزوم خاتمه حضور نظامی جمهوری اسلامی در سوریه انطباق دارد

یک دیدگاه

  1. مرسی مایک عزیز مرغ یک پا داره یعنی جمهوری اسلامی ایران باید جمع کنه . چه با زور چه زبانی که امروز داره می شنوه . پس جنگ جنگ جنگ تا نابودی ایران اسلامی و همپیمانانش .

Comments are closed.